DETVA. Viete, koľko vrcholov má naša slovenská Etna – mohutná vyhasnutá sopka nad Detvou? A uhádnete, prečo sa jeden z nich nazýva Drábovka? Alebo sa chcete sa dozvedieť, ktorí uhorskí králi poľovali v hlbokých lesoch bájnej Poľany a čo pritom zažili?
A prečo sa ozrutné bralo v polianskom kráteri nazýva Jánošíkova skala? A že sa tu kdesi ukrýva povestný Jánošíkov poklad?
V knihe Povesti z Poľany a Podpoľania vám to prezradí jeden z najpovolanejších – prírodovedec, zberateľ povestí a spisovateľ, autor niekoľkých povesťových zbierok a kníh o legendárnych slovenských vrchoch vrátane Poľany Peter Urban.
Poľana je autorovou srdcovkou
Poľana je jednou z jeho srdcoviek, ale to nie je jediný dôvod, prečo sa rozhodol vydať povesti o nej. Okrem iného je tiež členom Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana aj členom Slovenského výboru Programu Človek a biosféra (MAB).
„Poľana a Podpoľanie sú od roku 1990 aj Biosférickou rezerváciou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v spoločnosti ďalších 700 území zo 124 štátov celého sveta, ktoré sú jedinečné spolunažívaním
človeka a prírody. Tieto územia majú v rámci medzivládneho programu Človek a biosféra pomáhať k zlepšeniu vzájomných vzťahov medzi ľuďmi a ich životným i prírodným prostredím,“ objasňuje autor knihy.

„Práve Poľana a Podpoľanie predstavujú ukážku vzácneho súžitia človeka s prírodou. Nuž a k biosférickým rezerváciám patria aj doklady tradičnej kultúry, ku ktorej neodmysliteľne patria aj povesti,“ dodáva.
„Okrem toho, že veľa povestí sa síce viaže k viacerým lokalitám, ale ich dej je podobný, a to sa netýka len Poľany a Podpoľania, ale aj iných regiónov Slovenska, ma zaujali mnohé povesti s Jánošíkovskou tematikou aj na Poľane a Podpoľaní. Do tejto knihy som zaradil povesti Kozí chrbát, Katruška, Jánošíkova skala aj Jánošíkov poklad vo Vepri,“ prezrádza.
Štvrtá je výnimka
Kníh s povesťami vydal Peter Urban doteraz päť, väčšina sa týka stredného Slovenska. Prvá mapuje okolie jeho rodného mesta, ktorým je Brezno, vrátane Poľany, druhá vychádza z povestí Krupinskej planiny, tretia od rieky Hron; od jeho prameňa po ústie.

„Štvrtá je výnimka, zahŕňa celé Karpaty, od ich malého kúska nad Hainburgom v Rakúsku, cez Slovensko a Moravu. Poľsko, Ukrajinu, Maďarsko, Rumunsko až po Srbsko,“ ozrejmuje Urban.
Piata ponúka spoznať cez povesti Poľanu a Podpoľanie. Autor ich zbieral priebežne posledných približne 40 rokov od rôznych ľudí, ale najviac ich zozbieral počas pôsobenia na Správe CHKO BR Poľana vo Zvolene v rokoch 1985 – 1993.
Z rozprávaní
„Pri ich zbere v rokoch 1980 – 2020 mi pôvodné príbehy alebo odkazy na ne poskytli najmä rozprávania Jána Bariaka zo Snôh, Emílie Drugdovej z Detvy, Jozefa Goliana z Vrchslatiny, Emila Machyniaka zo Sihly, Pavla Melicha z Detvy, Ján Ostrihoňa z Detvy, Pavla Machavu z Hriňovej, Júliusa Petráša z Brezna,

Maroša Weissa z Hronca. Pri ďalších povestiach som sa inšpiroval ich literárnym stvárnením v dielach Ondreja Bartoša, Márie Ďuríčkovej, Karola Antona Medveckého, Boženy Němcovej, Andreja Sládkoviča, Gustáva Kazimíra Zechentera-Laskomeského,“ približuje.
„Časť povestí som prerozprával z ľudových piesní, ktoré poznám vďaka mnohým priateľom folkloristom, predovšetkým ich vynikajúcemu interpretovi, zberateľovi a popularizátorovi Milanovi Križovi,“ dodáva.
Vďaka jeho knihe spozná čitateľ aj tajomstvo Melichovej i Záhorskej skaly, Kaľamárky, Ľubietovského hradu, Bratkovského mosta a mnohé ďalšie podivuhodné príbehy a tajomstvá, ktoré opriadajú malebný stred Slovenska.
Súťaž o knihu
„Spoznajte cez povesti tento pozoruhodný, krásny a jedinečný región Slovenska. Pretože Poľana a Podpoľanie sú naozaj nevšednou krajinou príbehov. Možno neskromne dúfam, že po prečítaní tejto knižky budete chcieť aj navštíviť miesta, kde sa odohrávali. A to nielen pre tvrdenie starých Detvanov o tom, že kto nebol na Poľane, nevidel ešte svet,“ odkazuje v knihe jej autor Peter Urban.
Kniha môže byť aj vaša, ak sa zapojíte do súťaže, ktoré prináša aktuálne číslo regionálneho týždenníka MY Zvolensko-podpolianske noviny, v predaji je do 10. 1. 2021.