ZVOLEN. Tradícia zborového spevu vo Zvolene siaha do roku 1873, keď pri vtedajšej železiarskej fabrike Union vznikol Hudobný spolok. Jeho súčasťou sa stal aj spevokol.
Prešiel rokmi rozkvetu i stagnácie. K najúspešnejším obdobiam patria tri desaťročia 1949 – 1979, keď Robotnícky spevácky zbor (RSZ), ako sa vtedy nazýval (dnes Zvolenský spevácky zbor), viedol a dirigoval zolniansky rodák Ján Halaj.
V roku 1959 sa stal zmiešaným zborom, keď sa k mužom pridala partia speváčok, ktoré samostatne viedol takisto Ján Halaj od roku 1951.
Pätnáste výročie úmrtia
Dr. Jána Halaja nespomíname náhodou. Je tomu 15 rokov, čo sa 2. decembra 2005 zavŕšila jeho činorodá pozemská púť.
Hoci repertoár musel prispôsobiť dobe, v ktorej žil a pôsobil, predsa len vedľa budovateľských či sovietskych piesní sa sústredil najmä na kvalitnú interpretáciu slovenských ľudových piesní alebo skladieb slovenských hudobných skladateľov.
Ako zberateľ ľudových piesní niektoré Ján Halaj sám upravil. RSZ nechýbal vari ani na jednom významnejšom kultúrno-spoločenskom podujatí vo Zvolene, ale vystupoval po celom Slovensku a vzorne reprezentoval našu hudobnú kultúru aj v zahraničí. Všade si získal uznanie a zaslúžený potlesk.
V mene celého speváckeho zboru prevzal Ján Halaj v roku 1963 Rad práce, o desať rokov neskôr bol kolektív ocenený Československou cenou mieru (od roku 1979 pôsobilo teleso pod rozšíreným názvom RSZ Mier) a pri 100. výročí vzniku v roku 1983 Svetovou cenou mieru.
Učil vo viacerých obciach
Rodiskom Jána Halaja je Zolná, kde sa narodil 21. januára 1914. Rozhodol sa pre učiteľské povolanie. Učil na základných školách vo viacerých obciach. V roku 1944 vo východoslovenských Giraltovciach.
Ako dôstojník v zálohe nastúpil do povstaleckej armády a velil rote, ktorá bojovala najmä v údolí Hrona pod Zvolenom. Po ústupe do hôr previedol svoju jednotku cez Poľanu do Klenovca, odkiaľ pochádzala jeho manželka.
Cítili sa tu bezpečne, kým sa nenašiel zradca. Po obkľúčení jeho chlapi skončili v koncentračnom tábore, ale i na popravisku. Jeho zachránila duchaprítomnosť a obetavosť tlmočníka, ktorí gestapákov presvedčil, že nejde o vojaka ani o partizána, ale o utečenca z východného Slovenska.
Po vojne Ján Halaj zachytil spomienky na tie rušné, ale i tragické chvíle v knihách Rota Holub v SNP a Prípad Antek.
Najkrajšia kniha roka
Vrátil sa k učiteľskému povolaniu. Potom, čo si doplnil vzdelanie, prednášal na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici.
Okrem hudby, ktorá bola jeho veľkou láskou už od študentských čias, ho zaujímala príroda a problémy spojené s jej ochranou. Tejto téme sa venoval vo viacerých zo svojich 19 publikácií. Medzi nimi je Výchova k ochrane prírody, ktorú v roku 1973 vyhodnotili ako najkrajšiu knihu roka.
Zároveň to bola prvá kniha vo vtedajšom Česko-Slovensku vôbec, ktorá sa venovala tejto citlivej problematike. Nadviazal na ňu Metodickou príručkou ekologickej výchovy.
Významným knižným titulom je i monografia, ktorú Ján Halaj pripravil o starobylej Zolnej, svojom rodisku.