Rozhodli ste sa, že vyradíte alebo aspoň obmedzíte mäso a živočíšne výrobky vo svojej strave? Aj teraz po lete je na to vhodná príležitosť, čerstvého a lokálneho ovocia a zeleniny je stále nadostač.
V spolupráci s odborníkmi na výživu sme pre vás pripravili niekoľko rád, ako pritom neohroziť svoje zdravie nedostatkom minerálov. Živočíšne výrobky, pri vápniku napríklad tie mliečne, sú totiž u nás jeho najrozšírenejším zdrojom.
Vegáni a absencia mliečnych výrobkov. Je to problém?
Zásadný rozdiel medzi vegánskym a vegetariánskym stravovaním je v tom, že vegánska strava neobsahuje žiadne živočíšne potraviny, teda ani mliečne výrobky.
Preto by sa vegáni mali sústrediť na iné, ideálne prirodzené zdroje vápnika. Dobrou správou je, že ak sa strava správne zorganizuje, nemusí nám byť mliečnych výrobkov ľúto.
Vegáni a kostné zdravie
Nakoľko vápnik je významný stavebný minerál a podieľa sa najmä na stavbe kostí a zubov, vedci sa pozreli na to, ako sú vegáni na tom s kostnou hmotou.
Niektoré štúdie u nich potvrdili častejšie zníženú hladinu vitamínu D (preto je nevyhnutné doplnenie výživovým doplnkom), a tiež zvýšenú hladinu cirkulujúcich markerov odbúravania kostného tkaniva.
Na základe týchto nálezov by sme predpokladali, že vegáni budú mať zvýšené riziko zlomenín. V tomto sa už ale výsledky štúdií nezhodujú, dokonca sa zdá, že vegáni nemajú o nič „horšie“ kosti.
Rastlinná strava totiž neprodukuje toľko kyslých metabolitov ako živočíšna, a tak sú straty potrebných minerálov nižšie. Rovnako rastlinná strava chráni kosti vyšším obsahom vitamínu K, stopových prvkov, rôznych fytochemikálií, vrátane fytoestrogénov.
Ako si poskladať príjem vápnika z vegánskych potravín? Bude to stačiť?
Poznáme dva veľmi významné zdroje vápnika pre vegánov: potraviny, ako napríklad strukoviny, orechy, citrusy, zelené vňate, a tekutiny, napríklad minerálne vody s prirodzene zvýšeným obsahom vápnika, rastlinné orechové a semienkové mlieka.
S príjmom vápnika treba začať už na raňajky, ideálne ovsenou kašou, ktorá obsahuje orechy, olejnaté semená a citrusy. V sezóne môžeme pridať aj černice a ríbezle zo záhradky, ktoré sú tiež bohatým zdrojom vápnika. Slané vápnikové raňajky by mohli zahŕňať hummus s celozrnným chlebom a mrkvu.
Na obed a večeru myslieť na porciu sóje v tofu alebo tempeh a pravidelnú porciu zelenolistového šalátu s bylinkami. Do jedál alebo do kávy treba pridať orechové mlieka, či smotany, obohatené vápnikom. Ako pitný režim zvoľte minerálnu vodu s vyšším obsahom vápnika.
Fyzická aktivita výrazne zvyšuje potrebu vápnika
Ak sa takto sústredíme na dobré zloženie stravy, môžeme denne získať 600 – 800 mg vápnika. Bohužiaľ, pre športovca alebo fyzicky pracujúceho to nemusí byť dosť.
Pri zvýšenej fyzickej námahe dochádza prostredníctvom potu k výrazným stratám viacerých minerálov, vrátane vápnika, ktorý naše telo potrebuje aj na prácu svalov.
Tu pomôže minerálna voda s vyšším obsahom nielen vápnika. Športovci by ju mali používať ako nevyhnutnú súčasť svojho pitného režimu.
Napite sa vápnika
Medzi slovenské minerálky bohaté na prirodzene zvýšený obsah vápnika patrí aj prírodná minerálna voda Kláštorná Kalcia. S celkovou mineralizáciou 1 840 mg/l a obsahom vápnika 287 mg/l Kláštorná Kalcia doplní chýbajúci vápnik každému z nás.
Vďaka tomu, že obsahuje aj dostatočné množstvo horčíka, naše telo dokáže obe látky efektívne využiť. Kláštorná Kalcia je dostupná v sýtenej a jemne sýtenej verzii, v 1,5 a 0,5-litrovom balení. Fľaše Kláštornej Kalcia sú vyrobené zo 100 % rPET, teda iba z recyklovaného PET materiálu.
