ZVOLEN. Zariadenie sociálnych služieb s vlastným zeleným átriom, denný stacionár, obchody, služby, priestory pre vzdelávanie či komunitné centrum.
Tak by mal podľa víťazného architektonického návrhu vyzerať interiér dnes nevyužívanej budovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier-Lipovec vo Zvolene.
Víťazom verejnej architektonickej súťaže návrhov, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj, sa stal bratislavský ateliér N/A. Práve ich návrh najviac zaujal nezávislú odbornú porotu z Česka a Slovenska, zloženú z autorizovaných architektov a architektov – zástupcov miestnej aj regionálnej samosprávy.
„Víťazný návrh naplnil najlepšie lokalitný program, rovnako najviac zaujal svojim jasným dispozičným riešením. Navrhuje jednopodlažnú dostavbu severovýchodného átria so zelenou strechou a dvojpodlažnú prístavbu nového krídla, čím vznikne zaujímavé a priestorovo optimálne riešenie pre všetky navrhované funkcie,“ hovorí vedúca oddelenia územného plánovania a životného prostredia BBSK Hana Kasová.
„Nosné komerčné priestory pre dve väčšie prevádzky - drogériu a potraviny navrhnuté na prízemí - dopĺňajú stredne veľké a malé komerčné prevádzky, denný stacionár pre dvadsať klientov či komunitné centrum s viacúčelovou sálou prepojenou s otvoreným juhozápadným átriom. Poschodie je navrhnuté pre potreby pobytového zariadenia sociálnych služieb pre 40 klientov, vzdelávacie služby a voľno-časové aktivity,“ objasňuje.
Celá revitalizácia budovy a areálu je odhadovaná na 4,2 milióna eur, v ideálnom prípade by mohla byť ukončená do konca roka 2022.
„Náš návrh počíta s tým, že budova by sa mohla stať centrom sídliska. Má potenciál na to, aby priťahovala ľudí, pretože jej funkčná skladba je mimoriadne pestrá. Myslíme si, že je dobre, aby pred budovou vznikol bohatý park plný vybavenia pre mamičky s deťmi, pre tínedžerov a športovcov, ktorí tam môžu tráviť voľný čas. Zaujímavý parkový priestor môže vzniknúť aj smerom ku kostolu,“ povedal architekt Benjamín Bradňanský z víťazného ateliéru N/A.
„Našou snahou je dať nevyužívaným budovám druhú šancu tak, aby tieto projekty nezaťažovali rozpočet kraja a boli samofinancovateľné,“ podotkol podpredseda kraja Ondrej Lunter.
„Úver na rekonštrukciu budú splácať nájmy z komerčných prevádzok, stále tu však zostane dostatok priestoru pre verejnoprospešné aktivity či napríklad zariadenia sociálnych služieb,“ približuje Lunter predstavy s tým, že podobný model revitalizácie uplatňuje kraj aj v prípade nevyužívaných budov na „Kačici“ v Banskej Bystrici či na Povrazníku v Banskej Štiavnici.