BANSKÁ BYSTRICA. V Banskobystrickom kraji je v súčasnosti vyhovujúcich osem prírodných lokalít vhodných na kúpanie.
Vyhovujúcu kvalitu vody majú podľa stránky Úradu verejného zdravotníctva na základe vzoriek odobratých v minulom týždni štyri prírodné vodné plochy, medzi ktoré patria tajchy pri Banskej Štiavnici - Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero a Vindšachtské jazero.
Ďalšími vhodnými plochami na kúpanie sú štyri lokality s organizovanou rekreáciou – v krajskom meste Banská Bystrica je to Plážové kúpalisko a v okrese Rimavská Sobota sú to Pláže Ormet i Drieňok na vodnej nádrži Teplý Vrch a Zelená voda – Kurinec.
Počas tohtoročnej kúpacej sezóny nebude podľa úradu na kúpanie využívané Dolno Hodrušské jazero, ktoré zatiaľ po rekonštrukcii nie je dostatočne naplnené, vodou a vodná nádrž Ružiná v Lučeneckom okrese, ktorá je vypustená a rekonštruujú ju.
Aj umelé kúpaliská
Počas kúpacej sezóny rekonštruujú krytú plaváreň vo Veľkom Krtíši a z technických dôvodov nie sú v prevádzke ani letné kúpaliská Lívia v Brezne – Zadných Halnoch, v Revúcej a niektoré hotelové kúpaliská.
Žiadosti o uvedenie do prevádzky neboli zatiaľ doručené od prevádzkovateľov letných kúpalísk Lučenec, Poltár, Detva a nadzemného vonkajšieho bazéna pri Chate Limba v Bystrej.
Prevádzku niektorých umelých kúpalísk ovplyvnilo v 29. týždni počasie. „Nízka návštevnosť z dôvodu nepriaznivého počasia bola zaznamenaná napríklad v Novolandii v Rapovciach pri Lučenci,“ informuje úrad.
Slovensko má v zmysle vodného zákona vyhlásených 32 lokalít určených na kúpanie. Kvalita vody na kúpanie bude v tejto sezóne sledovaná v 29 lokalitách, lebo sú vylúčené dve lokality - na Ružinej a Dolno Hodrušské jazero.
Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva budú na Slovensku monitorovať aj približne 50 ďalších prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie, ktoré sú verejnosťou využívané na rekreačné kúpanie.
Povolenie na prevádzku malo v rámci celého Slovenska na konci 29. týždňa 138 kúpalísk a 491 bazénov.