ČABRADSKÝ VRBOVOK. Po trojmesačných obmedzeniach súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu sa v uplynulých dňoch opäť rozbehli sezónne práce na obnove hradu Čabraď.
Združenie Rondel, ktoré sa o hrad stará, však nemôže tak ako inokedy rátať so štátnym či nadačným grantom, pracuje len s využitím prostriedkov, ktoré im poukázali ľudia prostredníctvom dvoch percent z daní.
"Provizórne sme už zastrešili 6. baštu, aby prečkala obdobie, kým sa jej budeme vedieť venovať naplno. Práve rozbiehame práce na pokračovaní obnovy južného portálu 3. brány a kosíme areál hradu," uviedol pre TASR predseda združenia Albert Loydl.

"Ak sa podarí dokončiť projektovú dokumentáciu k portálu 2. brány, tak sa pustíme súbežne aj doň," dodal.
Keďže tento rok nemajú žiadnu podporu zvonka, na hrade pracujú výlučne členovia združenia s niekoľkými dobrovoľníkmi. "Mali sme mať veľkú skupinu belgických skautov, ale, žiaľ, pre epidemiologickú situáciu sa to muselo zrušiť," pripomenul Loydl.
Rok 2019 sa na hrade niesol v znamení obnovy južného portálu 3. brány. Do rekonštrukčných prác sa zapojilo množstvo dobrovoľníkov, aj zo zahraničia. Najväčšou skupinou zahraničných dobrovoľníkov bolo 60 skautov z Belgicka, ktorí pomohli s dopravou materiálu na hrad.
Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia. V roku 1276 bol jeho majiteľom comes Derš z rodu Huntovcov. Hrad chránil v minulosti prístup k banským mestám a preto oň často bojovali rôzne vojská. Na začiatku 14. storočia ho dobyl Matúš Čák a v polovici 15. storočia ho obsadilo vojsko Jána Jiskru.
Od roku 1622 bol majetkom Petra Koháryho. V majetku rodu zostal až do svojho zániku v roku 1812, keď ho posledný mužský potomok Koháryovcov dal podpáliť. Odvtedy pustol. Zaujímavosťou je, že hrad sa nachádza na území prírodnej rezervácie s početným výskytom plazov.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!