ZVOLEN. Šíriaca sa epidémia koronavírusu si žiada vo všetkých nemocniciach maximálne nasadenie lekárov, sestier, ošetrovateľov. Vzhľadom na mimoriadne opatrenia, ktoré boli v zdravotníckych zariadeniach prijaté, sú potrebné aj väčšie personálne kapacity na zvládnutie zmenenej organizácie každodenného chodu nemocníc počas mimoriadneho režimu.
Jednou z možností, ako sa s touto situáciou vysporiadať, je aj nezištná pomoc zo strany dobrovoľníkov, prevažne z radov študentov medicíny. V Nemocnici Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, už prví traja dobrovoľníci prikladajú ruku k dielu a okrem získania cenných skúseností pomáhajú nášmu personálu zvládať nápor, ktorý táto aktuálna epidemiologická situácia prináša.
Jednou z dobrovoľníčok je aj Katarína, ktorá pochádza z Lieskovca, takže voľba zvolenskej nemocnice bola v jej prípade jednoznačná.
„Momentálne som v 4. ročníku na Masarykovej univerzite v Brne, avšak máme zrušený semester. Dobrovoľníctvo som si zvolila aj preto, že nás aj na fakulte vedú k tomu, aby sme vrátili vďaku za roky praxe lekárom a sestrám a aby sme si vzájomne pomáhali,“ hovorí Katarína.
Vo zvolenskej nemocnici pomáha pri triáži pacientov, po príchode do areálu im odmeria teplotu a vypĺňa s nimi dotazník ohľadom symptómov typických pre koronavírus alebo ohľadom cestovateľskej anamnézy.
Dobrovoľníci tu tiež pomáhajú aj sestrám, aby odľahčili do istej miery ich prácu, aby sa naplno mohli venovať svojej špecializácii a neohrozilo to nijakým spôsobom bežný chod oddelenia.
Katarína, ktorá je sama budúcou lekárkou, v týchto dňoch prácu zdravotníckeho personálu oceňuje ešte viac. „Zdravotníci zrejme ešte budú veľa času navyše tráviť v práci. Už teraz ju kladú na prvé miesto, pričom, žiaľ, rodina a osobné voľno idú v tejto situácii do úzadia,“ dodáva Katarína.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu