ZVOLEN Banskobystrický kraj od zajtra pristupuje k prerušeniu vyučovania na všetkých stredných školách v jeho zriaďovateľskej. Robí tak z dôvodu, že skúsenosti zo zahraničia hovoria, že jedinou cestou, ako spomaliť šírenie nového koronavírusu, je obmedzenie sociálnych kontaktov.
Opatrenia, ktoré doposiaľ nariadili štátne orgány ako prevenciu pred šírením nového koronavírusu, sú podľa skúseností zo zahraničia nedostatočné. Vyplýva to z najnovšie zverejnených štatistík, ktoré hovoria, že keď sa vírus rozšíri nad určitú kritickú hranicu počtu infikovaných, jeho ďalší rast je exponenciálny a paralyzuje systém verejného zdravotníctva.
„Krajiny ako Nemecko, Španielsko či Francúzsko idú v epidemiologickom vývoji presne v stopách Talianska. V susednom Česku stúpol počet nakazených za jeden deň o 50 percent a množstvo študentov sa odtiaľ vracia späť na Slovensko. Ukazuje sa, že krajiny musia nakoniec aj tak pristúpiť k celoplošnej karanténe. Nečakajme, kým počet chorých drasticky stúpne aj na Slovensku a kapacity zdravotníckych zariadení prestanú postačovať,“ povedal predseda kraja Ján Lunter.
Riaditelia stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja dostali pokyn, aby od 12. marca vyhlásili riaditeľské voľno s maximálnou možnou dĺžkou, ktorá je päť pracovných dní (t. j. do stredy 18. marca vrátane).
Na výsledky testov čakajú niektorí aj niekoľko dní
„Uzavreté a klimatizované priestory, v ktorých sa združuje veľké množstvo ľudí, vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie vírusov. Prevencia je jediná možnosť, ako krivku počtu nakazených spomaliť. Naozaj nejde o šírenie paniky, ale o zodpovedné a logické kroky. Poučme sa zo skúseností zo zahraničia a využime, že máme pred nimi niekoľkodňový náskok,“ doplnil vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt.
Ten sa včera stretol s riaditeľmi nemocníc v kraji, ktorí poukázali aj na ďalšie problémy na strane štátnych orgánov. „Je nevyhnutné, aby regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečovali prevoz vzoriek do jediného laboratória v Bratislave, ktoré ich dnes vyhodnocuje, nepretržite. To sa dnes nedeje a je nepredstaviteľné, aby pacienti s podozrením na COVID-19 čakali na výsledky od piatku až do pondelka,“ doal Caudt.
Toto vytvára podľa jeho slov napríklad neúmerné nároky na ochranné pomôcky, ktoré musí zdravotnícky personál, ale aj napríklad zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, pri kontakte s takýmto pacientom používať.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu