ZVOLEN, DETVA. Rýchlosť, ale aj bezchybnosť písania. To sú dva hlavné parametre, ktoré sa hodnotia pri odpisoch textov.
V uplynulých dňoch to zažili študenti prvých ročníkov predovšetkým obchodných akadémií na celoslovenskej súťaži, ktorá sa konala v Detve v priestoroch tamojšej Spojenej školy.
Ovládanie desaťprstovej hmatovej metódy je jednou z hlavných zručností, ktoré majú žiaci získať pre splnenie cieľových požiadaviek na štúdium. Výsledky súťaže zároveň ovplyvňujú aj záverečné hodnotenie na konci prvého študijného ročníka.
Súťaž preverila zdatnosť žiakov
Súťaž je dobrovoľná a zúčastnilo sa jej 23 žiakov z 11 stredných škôl z celého Slovenska. Rozdelená bola na tri časti.
„Hodnotil sa tréning, potom odpis s penalizáciou 50 trestných bodov za neopravenú chybu a najprísnejšie kritérium bola penalizácia 100 trestných bodov za neopravenú chybu,“ objasnila učiteľka Janka Borgulová zo Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu vo Zvolene.
Práve žiak tejto školy Mattia Misitano dosiahol najlepšie výkony, a to viac ako 296 čistých úderov za minútu. „Pre porovnanie treba povedať, že 200 čistých úderov za minútu je limit na štátnu skúšku, čo spravidla robia žiaci 3. a 4. ročníkov,“ vysvetlila Borgulová.
Metóda ďatľa
Zároveň dodala, že je škoda, že naše školstvo nerieši situáciu ovládania klávesnice desaťprstovou metódou už v základných školách, tak ako to majú žiaci v Česku. Žiaci pracujú s počítačmi na rôznych projektoch a písmenká do klávesnice vyťukávajú „metódou ďatľa“.
„Po príchode na obchodné akadémie niektorí ťažšie zvládajú zmeniť staré zlozvyky, aby sa prispôsobili na profesionálne ovládanie klávesnice,“ ozrejmila.
„Na stredných školách sa vo výučbe využíva výučba pomocou programu, a tak je podporená individuálna práca žiaka. V dnešnej informatívnej dobe je nevyhnutnosť ovládania klávesnice profesionálnym spôsobom,“ doplnila.
Garantom súťaže bolo občianske združenie Interinfo SR (dobrovoľné občianske združenie obchodných akadémií na podporu rozširovania vzdelávania žiakov).