Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Bzovícka desiatka. Podujatie, na ktoré sa nezabudlo

Obec Bzovík sa rozhodla oživiť po 11 rokoch tradičné a obľúbené bežecké podujatie.

Víťaz Bzovíckej desiatky Ján Sopko (v strede).Víťaz Bzovíckej desiatky Ján Sopko (v strede). (Zdroj: fb bzovícka desiatka)

BZOVÍK. Bzovík je obec rozprestierajúca sa v jednom z údolí Krupinskej planiny juhovýchodne od okresného mesta Krupiny a zároveň aj jedna z najstarších architektonických pamiatok na území Slovenska – Bzovícka pevnosť, pôvodne postavená ako benediktínsky kláštor okolo roku 1131.

Popri súťaži Guľášmajster, ktorý sa tu uskutočnil, sa po 11 rokoch opäť ozval výstrel na štarte Bzovíckej desiatky. Aj po dlhšej pauze sa ukázalo, že priaznivci športu na tieto preteky veru nezabudli.

Prečítajte si tiež: Futbal v regióne: Výsledky, komentáre a tabuľky zo záverečných kôl sezóny Čítajte

Načrime do histórie. Prvý ročník týchto bežeckých pretekov bol 11. septembra 1994 a prežil úspešných pätnásť ročníkov až do posledného behu, ktorý bol 14. septembra 2008. Pôvodná trať smerovala zo Bzovíka do Dolných Mladoníc a späť.

Za projektom a organizáciou Bzovíckej desiatky po celý čas stáli manželia Luciakovci. Obec sa rozhodla tento beh oživiť. A tak sa v roku 2019 postavilo na štart 80 dospelých a 45 detí. Bežalo sa na novej trati v obci Bzovík. Okrem tradičnej desaťkilometrovej trate bolo možné pretekať aj na päťkilometrovej. Bežalo sa v 5 kategóriách.

Absolútnym víťazom Bzovíckej desiatky 2019 sa stal Ján Sopko s výborným časom 34:48. Druhý najlepší čas mal Ivan Kredatus, hneď za ním dobehol Michal Králik.

Medzi ženami dominovala Iveta Furáková s časom 39:52.

Druhý a tretí najrýchlejší čas dosiahli Lucia Michaličková a Lucia Piatriková.

Prečítajte si tiež: Majstrami LIMFU Oranjes, druhú ligu ovládli Pivkári, tretiu Torro-Koliba Čítajte

Na päťkilometrovej trati zvíťazil Lukáš Koycz pred Jánom Melicherčíkom a Petrom Pupalom. Na rovnakej trati sa medzi ženami víťazkou stala Lucia Gondášová pred Monikou Moravcovou a Ninou Škaradovou.

Netreba zabudnúť ani na obdivuhodný výkon 75-ročného Antona Gombára, ktorý absolvoval celú desaťkilometrovú trať.

1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku