Miroslav Prášek - Vlaňajšiemu vstupu do Európskej únie som nevenoval veľkú pozornosť, lebo som mal iné starosti. Ale napriek tomu som dúfal, že nám bude lepšie. Po roku môžem povedať, že to u nás ide dopredu. Hlavne sme sa viac zviditeľnili vo svete. Začali si nás viac všímať. Z toho vyplýva, že naši ľudia majú aj lepšie príležitosti uplatniť sa za hranicami. Aby sme sa mali lepšie, musí uplynúť viac času. Rok je málo.
Peter Štuler - Na vstup Slovenska do únie som sa dlhé roky tešil a očakával som ho. Predpokladal som, že raz k tomu musí dôjsť. Boli určité problémy s vládnou garnitúrou, tie sme prekonali a konečne sme tam, kde patríme. Zlepšenie podmienok na Slovensku je ale dlhodobý proces. Nemôžeme čakať, že hneď po vstupe sa budeme mať lepšie. Všetko bude záležať na ľuďoch. Mnohí si hľadajú uplatnenie v zahraničí. Napríklad vysokoškolákov vychováme z našich daní a potom svoje vedomosti zúročia v inej krajine. Aj ja som rok pracoval mimo Slovenska, lebo u nás sú mzdy oproti ostatnej Európe veľmi nízke. Aj moji synovia majú vysokoškolské vzdelanie a tiež pracovali v zahraničí. Pokiaľ sa mladí ľudia nebudú môcť uplatniť doma a nezarobia tu toľko ako v zahraničí, aby si mohli dovoliť kúpiť byt, založiť rodinu a všetko ostatné, tak budú stále odchádzať. Integrovali sme sa a teraz bude záležať na tom, aby sa k nám dostal zahraničný kapitál a ľudia tak získali zamestnanie. Aby sa zvýšila kúpna sila. Sú k tomu už predpoklady. Idú k nám investori, peniaze. Myslím, že by nemalo byť horšie, bude len lepšie. Som optimista.
Mišo - Pred rokom som bol rád, že Slovensko bude členskou krajinou Európskej únie, ale počítal som aj s tým, že porastú u nás ceny všetkých tovarov. Každá zmena niečo stojí. Zatiaľ som však žiadne výraznejšie zmeny nezbadal. Dúfam, že tie pozitívne sa prejavia, aj keď neskoršie. Hlavne, aby sa naše platy vyrovnali s platmi v ostatných krajinách, aby sme mohli cestovať... Zatiaľ to ide iba pomalým krokom.
Ondrej zo Sliača - Jazdím do zahraničia a preto som privítal vstup Slovenska do Európskej únie. Myslím si však, že zmeny pocítime až za pätnásť rokov. Keď si zoberieme napríklad Írsko, aj tam museli dlho čakať na to, aby sa mali lepšie. Očakávam, že sa hlavne zlepší ekonomická situácia, s ktorou súvisia pracovné príležitosti, výška platov, možnosť študovať v zahraničí. Naša generácia je na tom najhoršie. Neovládame jazyky. Keby som vedel anglicky tak dobre, ako som vedel rusky, tak určite by som sa lepšie mohol uplatniť v zahraničí. Členstvo v únii ale dáva väčšie šance našim deťom. Bez víz, papierovačiek si budú môcť ísť zarobiť do ktorejkoľvek krajiny. Doma je potrebné v prvom rade vytvoriť viac pracovných miest. Očakávania našej generácie sa určite zatiaľ nenaplnili.
Mariana - Obavy zo vstupu Slovenska do Európskej únie som mala. Hlavne v súvislosti s rastom cien bytov a potravín. Či je vstup prínosom, neviem. To ukáže len čas. Po roku zatiaľ žiadne zmeny nepociťujem. Hlavne nie k lepšiemu. Som nezamestnaná, momentálne nemôžem ísť pracovať ani do zahraničia, takže naozaj som klady nepocítila.
Jola - Každý sa asi nášho vstupu do Európskej únie obával. Tiež sme očakávali lepšie zmeny, ako sa za ten rok na Slovensku udiali. Na tie si ale asi budeme musieť počkať možno dvadsať rokov. Až potom sa totiž dostaneme na životnú úroveň obyvateľov krajín, ktoré sú v únii už dlhšie.
Igor - Od vstupu Slovenska do únie som neočakával väčšie zmeny, aké sa už udiali doteraz. Niečo sa zlepšilo a niečo zhoršilo. Podnikám v doprave a tak je pre mňa výhodou, že sa zjednodušil prechod cez hranice. Odpadli dlhé čakacie doby, papierovačky. Na druhej strane sa zvýšila konkurencia a sprísnili sa niektoré normy a kontroly. Zabezpečujem prepravu tovaru pre našich zákazníkov a so zahraničnými klientmi neprichádzam do styku. Nevýhodou je aj to, že veľmi vzrástli ceny benzínu, až nad európske pomery. Dokonca v okolitých krajinách je lacnejší, ako u nás. Čo sa týka cien tovaru u nás, zvýšenie počtu pracovných miest a platov pracovníkov, tu sa zatiaľ zmeny ešte veľmi neprejavili.
J. SCHVARZBACHEROVÁ