VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Českí a slovenskí architekti sa rozhodli pripomenúť zaujímavé stavby na oboch územiach netradičným spôsobom.
Ešte vlani vyhlásili anketu pre verejnosť. Jej cieľom bolo vytvoriť rebríček sto najzaujímavejších stavieb Česka a Slovenska za ostatných sto rokov.
„Za slovenskú stranu bolo navrhnutých 130 stavieb, napokon sme ich vybrali 34,“ vysvetľuje koordinátor ankety za slovenskú stranu, stavebný inžinier Ján Kyseľ.
Organizátorom ankety bola Slovenská a Česká komora stavebných inžinierov.
„Na prvých pätnástich priečkach je až šesť slovenských stavieb, čo bolo aj pre nás veľkým prekvapením,“ dodáva Kyseľ.
Výstavu všetkých sto stavieb si môžete pozrieť až do 30. júna od 9.00 do 15.00 hod. v budove Technicom v areáli Technickej univerzity Košiciach.
Najlepšie obstála lanovka na Lomničák
Spomedzi stavieb, ktoré vznikli na východe Slovenska, v ankete najlepšie obstála visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít.
Zo sto miest sa umiestnila vďaka hlasovaniu verejnosti v oboch krajinách na štrnástom mieste.
V čase svojej výstavby, v roku 1936, predstavovala svetový unikát. Lanovka mala dĺžku viac ako 6 km.
Stavebné práce sa začali súčasne na obidvoch úsekoch, podmienky na druhom úseku však boli pre nepriaznivé počasie omnoho ťažšie.
Pred výstavbou tohto úseku bolo potrebné vybudovať nákladnú lanovú dráhu, ktorá na Lomnický štít dopravila asi 6 000 ton rôzneho materiálu.
Vrcholnú stanicu lanovej dráhy na Lomnickom štíte tvorí šesťpodlažná budova v nadmorskej výške 2 632 m a je najvyšším obývaným miestom na Slovensku.
Budovy staníc sú postavené z miestnej žuly a oceľobetónových a oceľových konštrukcií.
Projektantmi boli Dušan Jurkovič a Karel Marvan.
Rektorovým favoritom bola železničná trať
Na 27. mieste skončila Železničná trať Červená Skala – Margecany. Bola osobným favoritom rektora Technickej univerzity Stanislava Kmeťa.