ZVOLEN. Priestory Lesníckeho a drevárskeho múzea sa zmenia na čas na starú školu. Nie je to náhoda; v budove, v ktorej dnes sídli múzeum, začínala vyučovanie vtedajšia štátna reálka, zotrvala tam celý školský rok.
Zo štátnej reálky je dnes Gymnázium Ľ. Štúra, ktoré si pripomína 100. výročie svojho založenia.
Históriu školy priblíži v múzeu výstava Vôňa školy (ne)dávnych čias. Návštevníci sa na nej vrátia nielen do svojich školských čias, ale aj do školských čias svojich rodičov či starých rodičov.
„Prelistovať si môžu učebnice a odborné publikácie z jednotlivých vyučovacích predmetov. V časti prírodovedných predmetov môžu vidieť meracie prístroje i modely strojov, ktoré dokazujú fyzikálne zákonitosti,“ približuje hovorca štátnych lesov Radko Srnka.
„Biológia im odhalí mikroskopický svet a vráti ich do čias, keď odkrývali tajomstvá prírody,“ dodáva.
V pamäti si oprášia značky a názvy prvkov, výstava im otvorí dvere do chemickej učebne s analytickými váhami a inými pomôckami. Môžu nazrieť do geografických i dejepisných atlasov a obnoviť si v spomienkach hranice už neexistujúcich štátov.
Zaspomínajú si na matematiku, geometriu a opäť si môžu zobrať do ruky rysovacie pomôcky. Z pamäti sa im vynoria literárne postavy a hrdinovia románov z povinného čítania. Pri portrétoch slávnych spisovateľov si môžu zaspomínať na ich najznámejšie diela.
Mladším návštevníkom výstava ponúka ucelený obraz o tom, ako sa učilo bez počítača, interaktívnej tabule či dataprojektoru. „Staré učebné pomôcky nemusia byť hneď nefunkčné alebo nepotrebné. Možno niektorí odídu s pocitom, že mnohé staršie pomôcky sú lepšie a názornejšie ako tie dnešné, moderné,“ podotýka Srnka.
Výstava je v múzeu otvorená do konca júna.