ZVOLEN. Hoci Slovensko vďačí Európskej únii za veľa, neuvedomujeme si to. Záujem ľudí o voľby a samotnú Európsku úniu je podľa štatistík nízky.
Eurobarometer však v roku 2018 ukázal, že postoje Slovákov voči Únii nie sú len negatívne; 51 percent ľudí si myslí, že členstvo v Únii je dobrá vec a 77 percent ľudí si uvedomuje, že máme z nášho členstva prospech.
„Európskej únii vďačíme za veľa. Každý rok prúdia do štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv či organizácií milióny eur na projekty, ako sú rekonštrukcie ciest, budov, na rozvoj cestovného ruchu, infraštruktúry, služieb či zamestnanosti,“ hovorí Maroš Chmelík, riaditeľ Centra komunitného organizovania.
Napríklad Zvolen v roku 2019 čerpá z eurofondov takmer 3 milióny eur na tri veľké projekty.
„Vďaka Európskej únii môžeme vo všeobecnosti voľne cestovať a pohybovať sa po krajinách Únie, jednoduchšie je dnes pracovať, podnikať či obchodovať v zahraničí,“ pripomína. Čo všetko Únia pre Slovensko robí, sa dá nájsť na prehľadnej stránkewww.what-europe-does-for-me.eu.
Najnižšia účasť
Slovensko má v Európskom parlamente zastúpenie trinástich poslancov. Parlament prakticky rozhoduje o aktivitách, cieľoch a zákonoch EÚ, teda aj Slovenska. Napriek tomu je účasť na voľbách do Európskeho parlamentu každoročne nízka.
V posledných voľbách v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej Únii, len 13,05 percent, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb vtedy využilo približne len 560-tisíc Slovákov.
„Aktívne využívanie volebného práva vo všetkých voľbách je výsledok zrelosti akejkoľvek demokracie,“ podotýka Chmelík.
S cieľom motivovať ľudí, aby išli voliť, organizuje centrum v týchto dňoch Týždeň občianskej participácie. V rámci neho sa v mestách Banskobystrického kraja konajú diskusie na tému Budúcnosť Európy.
Diskusia vo Zvolene
Diskusia, ktorá sa uskutoční v piatok 12. apríla dopoludnia v Hoteli Poľana vo Zvolene, sa bude niesť v znamení témy Ako ďaleko je do Bruselu.
Diskutovať budú zástupcovia centra Sanja Nikolov, Maroš Chmelík, Veronika Střelcová, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Beljak, riaditeľka Agora central Europe Ivana Bursíková, politológ Marek Lenč, Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku či Jana Balážová, ktorá sa v rámci EÚ venuje politike týkajúcej sa Rómov.

V predvečer diskusie, vo štvrtok 11. apríla, otvoria v priestoroch Zvolenského zámku výstavu obrazov žiakov a žiačok zvolenských základných škôl s názvom Budúcnosť Európy očami mladej generácie.
Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku konajú 25. mája. O trinásť slovenských kresiel sa uchádzajú desiatky kandidátov z celkovo 31 politických strán či hnutí. Viac informácií o EÚ voľbách nájdete na stránke mesta aj na stránke ministerstva vnútra.
Autor: MOJ