ZVOLEN. Pre priaznivcov výtvarného umenia a dizajnu je vo výstavných priestoroch Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene prístupná výstava s názvom Podobenstvá dreva, ktorá harmonicky spája artefakty výsostne maliarskej tvorby a úžitkového umenia.
Traja prezentujúci sa autori upriamili svoju pozornosť a tvorivú invenciu na jeden z primárnych prírodných materiálov. „Je ním drevo, ktoré sa stalo spoločným menovateľom vystavených exponátov, predstavujúcich ho v rozličných umeleckých spracovaniach, ale aj rýdzej prírodnej podobe,“ povedal jeden z vystavujúcich Martin Vais.
Architekt Vais sa už pred niekoľkými rokmi doslova odovzdal výtvarnej tvorbe. Vdýchol nový estetický život dreveným fragmentom pochádzajúcim zo sedemdesiat rokov starých kostolných lavíc, ktoré použil ako nosné médium pre svoje vystavované maľby.
„Lavice pochádzajú z pôvodného románsko-gotického kostolíka z obce Koš a boli vyrobené v roku 1949 vo farskej stolárskej dielni,“ objasnil umelec.
Maľbou akrylom na nich zobrazil postavy z čias života Ježiša Krista, napríklad Ježišových učeníkov, Jána Krstiteľa, Troch kráľov, Svätú rodinu. Ako poctu in memoriam svojmu otcovi vystavuje maľbu Golgota na tvarovanom drevenom podklade, pôvodný výtvarný počin lekára Františka Vaisa, ktorý invenčne dotvoril.
Peter Reizer vystavuje sériu drevených šperkov inštalovaných na výrazných drevených podkladoch, ktoré sú v zmysle zamerania výstavy samy o sebe umeleckými dielami, ktoré vytvorila príroda. Autor verí, že prezentované šperky budú impulzom pre ich obdivovateľov, aby precítili zdroje života, Stvoriteľa a prírodu.
Michal Fratrič predstavuje autorský dizajn úžitkových predmetov. „Hľadá nové alebo znovuobjavuje staré technológie a možnosti spracovania dreva,“ priblížil Vais tvorbu ďalšieho umelca.
Návštevník tu môže pohladkať svinského ježa, misu, ktorú lízol oheň, či sadnúť si na stoličku špirálu. Výstava bude v stredisku sprístupnená do 18. apríla.
Autor: MOJ