ZVOLEN. Najstaršie obdobie ľudských dejín – staršia doba kamenná (paleolit) pred Kristom – je vo Zvolenskej kotline dokázaná prostredníctvom nálezov štiepanej industrie.
Okrem krátkych dočasných táborísk sa tu stretávame s náleziskami, ktoré boli obývané nepochybne aj dlhšiu dobu, kým sa nevyčerpali možnosti obživy, alebo kým sa nezmenili ďalšie podmienky ako počasie, sezónny ťah zveri či zhustenie počtu obyvateľov.
Takéto informácie o osídlení Zvolenskej kotliny od praveku až do stredoveku aj množstvo ďalších zaujímavostí prináša publikácia Stredné Slovensko v stredoveku s podtitulom Vývoj osídlenia regiónu pred udelením mestských privilégií mestu Zvolen, ktorú pokrstili minulý týždeň na Zvolenskom zámku.
Na viac ako 230 stranách obsahuje najnovšie informácie o stredovekých dejinách Zvolena a okolia.
„Sú v nej zaradené najvýznamnejšie archeologické a historické pamiatky, ako je kráľovský zvolenský Pustý hrad, včasnostredoveké hrádky Zvolen – Môťová, Detva – Kalamárka, tiež slovanská osada Banská Bystrica – Senica,“ ozrejmuje Noémi Beljak Pažinová, ktorá je zostavovateľkou knihy spolu so svojou kolegyňou Zuzanou Borzovou z Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Knihu vydalo mesto Zvolen k 775. výročiu udelenia mestských privilégií, ktoré si Zvolen pripomenul koncom minulého roka, čitateľ sa preto dozvie aj podrobnosti o týchto výsadách.
Priestor v nej dostali aj cirkevné inštitúcie v Hontianskej župe, stredoslovenský banský región či prehľad stredovekých mincí, ktoré sa našli v tomto prostredí.
„Je to unikát, zatiaľ nebola takáto odborná publikácia vydaná,“ dodáva Beljak Pažinová. „Je to prvá kniha zameraná na archeologické a historické lokality a obsahuje početné nové informácie, ktoré v minulosti ešte neboli publikované, a tiež najaktuálnejšie údaje k jednotlivým lokalitám.“
Texty dopĺňa množstvo obrázkov a fotografií, väčšinu z nich bude čitateľ vidieť prvý raz.