ZVOLEN. Na hudobný trh prichádza profilové CD Dušana Holíka Keď z Očovej pôjdem, slávnostne ho uviedli do života v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene. Jadro na ňom tvorí Holíkov najznámejší a dnes takmer nedostupný album na Kraji Očovej z roku 2000.
Okrem už známych muzikantov zo zostáv z predošlých nahrávok (Július Deme – cimbal, Jaroslav Jackuliak – heligónka, Milan Hronček – kontry, Jaroslav Kováč – basa, Ján Šimiak – píšťalka) sú na výberovom CD aj noví účinkujúci; Michal Gaj a Dušanov žiak, v súčasnosti konzervatorista Jakub Očenáš.
Text 3. – 5. slohy titulnej piesne Keď z Očovej pôjdem napísal Dušan Holík na jar 2016, na CD ju spieva jeho mama Mária Holíková.
„Album je nabitý píšťalkovou a fujarovou muzikou najvyššej kvality. Dominuje mu Dušanov jemný spev, fujara, píšťalka a koncovka. Kompilácia plynie skôr v ťahavom, pomalom a meditatívnom duchu. O to viac poteší rezkejšia a rýchlejšia hra na píšťalke,“ napísal v recenzii na album Juraj Gonšor.
„Je radosť počuť čisté píšťalkové tóny v rôznych tempách bez zreteľného štúdiového zásahu,“ doplnil.
Dušan Holík, považovaný za ikonu fujary a podpolianskeho folklóru, zomrel v októbri 2017 vo veku 58 rokov.
Rodák z Očovej, kde prežil celý život, „svojou majstrovskou hrou a mäkkým, lahodným a podmanivým hlasom mnohých nadchol a inšpiroval. Odovzdal Slovensku toľko krásy ako málokto,“ povedal o ňom hudobný vedec a etnomuzikológ Oskár Elschek.
Hrať na fujare ho naučil otec a starý otec. Pokračoval v rodinnej tradícii nielen ako interpret, ale aj ako výrobca fujár a píšťal. Prvýkrát verejne účinkoval ako 10-ročný na Folklórnych slávnostiach v Detve s ľudovou hudbou Ďatelinka.
Rodičia Ondrej a Mária ho podporili v jeho talente, ktorý bol od detstva zjavný a Dušan mohol študovať na konzervatóriu v Žiline hru na lesnom rohu, pripomenula Lýdia Milanová z Fujara Music, ktoré CD vydalo.
Ovládal aj hru na klavíri, akordeóne a ďalších hudobných nástrojoch. Nahral tri vlastné CD a spoluúčinkoval na mnohých hudobných projektoch.
Autor: MOJ