DETVA. Jedným z prvkov, ktoré sa v uplynulých dňoch dostali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, sú Podpolianske rozkazovačky. Hoci sú Podpolianske rozkazovačky prevažne záležitosťou mužov, spracovania nominačného návrhu sa ujali ženy.
Etnologička z Detvy Anna Ostrihoňová spracovala do zoznamu takto už druhý návrh. V roku 2017 to boli drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní.
Tentoraz spolupracovala s Michaelou Kaličiakovou z Hriňovej a Stanislavou Tichou z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru v Bratislave. V širšom kontexte návrh a výzvu podporili aj rozkazovači a muzikanti z Podpoľania.
"K nominácii bol použitý videofilm o Podpolianskych rozkazovačkách od Andrey Jágerovej z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene v zostrihu Zuzany Beňuškovej," uviedla pre TASR Ostrihoňová.
Rozkazovačky sú jednými z najtypickejších folklórnych prejavov Podpoľania. "Hoci sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytujú oveľa zriedkavejšie než kedysi, keď boli neoddeliteľnou súčasťou obradových a tanečných príležitostí, dnes žijú najmä vďaka folklórnym kolektívom a jednotlivcom, ktorí ich považujú za jedinečnú súčasť kultúrneho dedičstva Podpoľania a obcí regiónu a prispievajú k ich uchovávaniu," priblížila ďalej.
Ako dodala, Podpolianskym rozkazovačkám bude venovaný scénický program a spevno-tanečná škola na tohtoročných 54. Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve.