ŽIBRITOV. Začínali v jednom dome na Žibritove s 21 klientmi. Po čase museli kapacitu pre veľký záujem rozšíriť. Zaobstarali si preto dom v Krupine, kde majú momentálne umiestnené všetky deti a neplnoletých tínedžerov.
Zariadenie Filius Paul otvorili na Žibritove pred piatimi rokmi. Priestory slúžia na resocializáciu a na pomoc ľuďom so závislosťami.
„V apríli vyšiel zákon, ktorý nepovoľuje, aby bývali dospelí a deti v jednom dome, preto sme v Krupine vytvorili detskú komunitu a dospelí ostali na Žibritove,“ ozrejmila predsedníčka združenia Victus Lýdia Štimelová s tým, že v meste majú desať detí, ktoré majú aspoň 14 rokov a resocializáciu im určil súd, vrátane dĺžky pobytu.
Na báze dobrovoľnosti sa k nim hlásia dospelí klienti, ktorí chcú skoncovať s niektorou závislosťou.
„Momentálne máme 18-mesačný resocializačný program, ale plánujeme ho predĺžiť na 24 mesiacov, pretože zisťujeme, že klientom to nestačí,“ vysvetlila Štimelová.
Niektorí u nich nevydržia ani celý program; nadobudnú totiž dojem, že sú už vyliečení. „Sú len preliečení a keď sa vrátia do domáceho prostredia, kde sú vystavení možným rizikám, u väčšiny z nich nastáva recidíva. Niektorí však vydržia aj celý program a po rokoch sa k alkoholu či drogám opäť vrátia. Osudy sú rôzne,“ poznamenala.
Len nedávno riešili prípad klientky, ktorá u nich absolvovala odvykaciu kúru. „Po piatich rokoch u nej nastala recidíva, ale veľmi rýchlo sa nám to podarilo stopnúť. A už je zasa u nás na Žibritove,“ približuje.
Aj nákupná maniačka
Do resocializačného zariadenia Filius Paul prichádzajú hľadať pomoc ľudia s rôznymi závislosťami. Najčastejšie sú to mladí do 35 rokov, ktorí majú problém s drogami. Staršie ročníky trpia spravidla závislosťou od alkoholu. „Okrem nich sú to závislosti v podobe hrania na automatoch, no mali sme tu už aj ženu závislú od nakupovania či ľudí so samovražednými sklonmi,“ priblížila Štimelová.
Raz do mesiaca sa s odborným personálom venujú aj príbuzným klienta. „Rodine vysvetľujeme, že nie je zlý. Stav, ktorý má, je výsledkom choroby, ktorá sa dá liečiť, treba však hľadať aj zdroj, z ktorého ochorenie pramení,“ objasnila Štimelová.
Začlenenie nebolo jednoduché
Obyvatelia Žibritova prijali klientov resocializačného strediska hneď. Väčší problém nastal v Krupine. „Na začiatku sa na naše deti pozerali cez prsty. V škole ich nechceli vziať na lyžiarsky výcvik, nechceli im dovoliť zúčastniť sa rybárskeho plesu. Nakoniec im však dali šancu a teraz nás už na tieto akcie volajú sami,“ zaspomínala Štimelová.
Zapájajú sa aj do tradičných akcií v regióne. Varia slivkový lekvár, pečú vianočné oblátky pre celý Žibritov, chodia na súťaže v rámci Hontu, organizujú akciu, kde si merajú sily v nohejbale, futbale či stolnom tenise. V spolupráci s domovom sociálnych služieb sa ich deti starajú o starých a chorých.
Každý deň okrem nedele majú pracovnú terapiu. „Naši klienti nechodia do práce mimo areálu, ale pracujú v rámci komunity. Pooberajú jablká, potom ich zavaria či kladú kapustu do suda. Snažíme sa vracať k tradičným prácam a byť čo najviac samoobslužní,“ priblížila denný program v komunite.
Sami si varia, pestujú bylinky a zeleninu v záhrade, chovajú zajace, upratujú priestory. „Každý je zručný v niečom inom. Nikoho do žiadnej práce netlačíme. Niekoho bavia ručné práce, iného robota v záhrade pri levanduli.“
Každý deň majú na prevádzke psychológa a odborného pracovníka, ktorí dohliadajú na chod komunity. Majú aj dobrovoľníkov z radu bývalých klientov, ktorí sa radi vracajú do komunity pomáhať. Klientov majú z celého Slovenska.