Pred dvoma rokmi prišla s unikátnym projektom medovníkového mesta. Podpolianske mesto Hriňová sa tak stalo prvým na Slovensku, kde sa známe symboly a stavby mesta premenili na sladké miniatúry.
Autorka projektu Vilma Babicová, rodáčka z Hriňovej, sa pri ňom inšpirovala Pepperkakebyenom, ktorý má tradíciu v Bergene, druhom najväčšom meste Nórska, kde 23 rokov žila.
Dnes má v hriňovskom mestskom kultúrnom stredisku výstavu keramiky Z uteráka do hliny. Jej diela sú jedinečné motívom; autorka na ne aplikuje ľudovú výšivku z Podpoľania.
„Od detstva som bola v kontakte s prírodou na hriňovských lazoch a moja cesta k tvoreniu ‚niečohoՙ sa začala už vtedy. Prvé hlinené veci, ktoré som vyrobila, boli torty, koláče, bábiky z ‚blataՙ vyzdobené lúčnymi kvetmi. Vtedy som ešte nemala ani poňatia, že si niekedy vyrobím z hliny napríklad hrnček, misu či tanier,“ prezrádza.

Doma bola neustále obklopená folklórom, či to boli ručné práce alebo spev. „Vtedy som si ani neuvedomovala, že je okolo mňa niečo iné a že deti v mestách takúto možnosť asi nemali,“ dodáva.
Vzťah k tradíciám získala v cudzine
V Nórsku, kde medzi iným učila matematiku, prírodopis a nemčinu, zistila, aké sú rozdiely medzi európskymi krajinami v oblasti ľudovej tvorby. Nórske výšivky sú oveľa jednoduchšie, nemajú takú pestrú škálu farieb ako naše, napriek tomu na ne Nóri nedajú dopustiť.