Podpolianska dedinka zachraňuje zdobené náhrobníky

Náhrobníky sú databázou znakov a symbolov tradičného roľníckeho prostredia.

Cintorín v Hornom Tisovníku s replikou vstupnej brány. Originál pôvodne stál na cintoríne vo Veľkom Lome. Cintorín v Hornom Tisovníku s replikou vstupnej brány. Originál pôvodne stál na cintoríne vo Veľkom Lome. (Zdroj: Ján Aláč)

HORNÝ TISOVNÍK. Už niekoľko významných ocenení dostal Horný Tisovník za záchranu, prezentáciu a propagáciu novohradských ľudových náhrobníkov, s ktorými začala obec pred desiatimi rokmi.

Horný Tisovník je súčasťou okresu Detva a priestoru Podpoľania. V minulosti bol Tisovník jednou z najväčších dedín v Novohrade a tiež jednou z najrázovitejších.

Dedinka má necelých 200 obyvateľov, no rozsiahly kataster s viac ako 3200 hektármi, s lazníckym osídlením, a ďalšou miestnou časťou, kedysi samostatnou obcou Dolný Tisovník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oltárový typ náhrobníkov

Dodnes sa v Hornom a Dolnom Tisovníku zachovalo niekoľko desiatok pozoruhodných, bohato zdobených a tvarovaných kamenných náhrobníkov oltárového typu, ktorými hroby svojich zosnulých označovali evanjelici augsburského vyznania.

„To, čo sú pre Podpoľanie drevené vyrezávané a maľované kríže, sú pre Novohrad práve tieto náhrobníky. Aj to je dôvod, prečo sa dodnes nazývajú novohradské,“ vysvetľuje publicista a dokumentarista Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.

„Oltárový typ náhrobníka vznikal od konca 70. rokov 19. storočia približne do roku 1910. Jeho tvorcovia sa inšpirovali tvarom a výzdobou hlavne renesančných a neskororenesančných oltárov kostolov. Tento pozoruhodný typ náhrobníkov vznikal približne v len desiatke dedín ležiacich na severozápade Novohradu na jeho styku s Hontom a Podpoľaním,“ objasňuje.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na Pustom hrade našli prvú rímsku mincu Čítajte 

Náhrobníky sú podľa neho skutočnou kamennou databázou znakov a symbolov tradičného roľníckeho prostredia. Objavovali sa na nich antropomorfné, zoomorfné motívy (vtáky a chrobáky), mimoriadne bohatá je geometrická a rastlinná ornamentika.

„Motív ciferníka hodín hovorí o presnom čase úmrtia človeka. Obdobných zvláštností by sme však mohli nájsť viac,“ dodáva.

Skryté v zemi

Kamenné náhrobníky, ktoré sa zachovali v Hornom a Dolnom Tisovníku, postupne od roku 2008 čistili, doplnili o ochranný náter a na viacerých obnovili ich pôvodnú farebnosť. Mnohé nanovo objavili po tom, čo boli desaťročia skryté pod úrovňou terénu.

„Priestor, kde sú umiestnené, doplnili o takmer štyri desiatky replík drevených tvarovaných náhrobných dosiek, rovnako typických pre tento priestor. Desať je umiestnených v Dolnom Tisovníku a tri desiatky v Hornom Tisovníku. Táto vzorka má demonštrovať tvarovú bohatosť a rôznorodosť drevených náhrobných dosiek v Novohrade, ale i zručnosť tunajších ľudí,“ hovorí Aláč.

SkryťVypnúť reklamu

Oba priestory s ľudovými náhrobníkmi v Hornom a Dolnom Tisovníku doplnili informačné tabule a ďalšie informačné texty.

Na starom cintoríne v Hornom Tisovníku umiestnili repliku drevenej vstupnej brány, ktorá bola pôvodne vstupom do cintorína vo Veľkom Lome v okrese Veľký Krtíš.

Najstaršie miesto odpočinku

Vyčistili a sprístupnili tiež aj najstaršie posledné miesto odpočinku, na ktorom obyvatelia prestali ukladať zosnulých do hrobu v 80. rokoch 19. storočia.

„Pochované tu boli aj obete cholery z roku 1873. Zrejme aj to bol dôvod, prečo sa tu postupne prestalo pochovávať,“ mieni Aláč.

Tematike ľudových náhrobníkov venovali pamätnú miestnosť v budove bývalého notariátu v Hornom Tisovníku. „Revitalizáciou prešiel aj priestor rímskokatolíckeho cintorína. Okrem iného do priestoru umiestnili aj repliku dreveného vyrezávaného kríža, vyhotovenú podľa fotografie Karola Plicku z roku 1928,“ dodáva Aláč.

Ošetrením prešli aj najstaršie kamenné, kovové a drevené kríže. „Horný Tisovník je jedinou obcou, kde obyvatelia na označenie hrobov svojich zosnulých využívali obe, pre Slovensko najcharakteristickejšie formy vlastné ľudovému prostrediu; tvarované kamenné tabule a drevené tvarované dosky u evanjelikov a vyrezávané kríže u rímskokatolíkov,“ podotýka.

Množstvo drevených prvkov si žiada pravidelnú údržbu, čo pre obec s necelými dvesto obyvateľmi nie je jednoduché. Väčšinu prác urobila obec vďaka podpore z Programu obnovy dediny Slovenskej agentúry životného prostredia, ale aj vďaka pomoci svojich obyvateľov.

Tipy na výlet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 622
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 126
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 224
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 897
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 719
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Prírodné lezecké centrum vzniklo pri Kolibe u Rytiera pod Pustým hradom.

Z lesa vedie trasa, ktorú si zamilujú rodiny, aj horolezci.


1
Ilustračné foto.

Získal uznanie od kolegov aj jej rodiny.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu