BRATISLAVA. Úrady sa roky prizerali na to, ako zo školy Dve ruky odchádzajú deti s rôznymi traumami vrátane zranení po bitke či predčasnej sexualizácie. Pred októbrovou kontrolou však jej riaditeľ Igor Miháľ inšpekcii ministerstva školstva oznámil, že po množstve škandálov nemá žiakov, učiteľov ani vhodné priestory na učenie, čo pre školu znamená koniec.
Po tom, ako príbeh školy v máji opísal bloger Radovan Bránik a prípadu sa začal venovať denník SME, zo školy odchádzalo čoraz viac detí a vedenie zároveň čelilo finančným problémom. Aj keď tento rok školu znovu otvorili, chodilo do nej len zopár žiakov, ktorí sa podľa svedkov vzdelávali v rodinnom dome v Očovej.

Škola tak nevytvorila riadne podmienky na vzdelávanie a hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová navrhla jej vyradenie zo siete zariadení. Znamená to napríklad, že Dve ruky nemôžu vydávať vysvedčenia a brať príspevky na žiakov.
"Dôvodom boli závažné nedostatky súvisiace s nevytvorením priestorových podmienok na zabezpečenie výchovy a vzdelávania v súlade s predmetom činnosti školy," tvrdí ministerstvo.
Predstavitelia Dvoch rúk s médiami nekomunikujú.
Príbeh Dvoch rúk
Súkromná základná škola na Magurskej 16 v Banskej Bystrici funguje od septembra 2007 a neformálne sa volala Fantázia. Zameriavala sa na alternatívne vzdelávanie a oficiálne zastrešovala aj stovky domácich školákov.
Za posledné roky sa však postupne začala meniť na komunitu ľudí, ktorí spolu žijú, hrajú sa rôzne výchovné hry a kde mal podľa svedkov veľký vplyv vtedajší riaditeľ Aleš Štesko.
"Rozpadlo sa tam šesť manželstiev, pretože jeden z partnerov bol natoľko očarený životom v škole, že od druhého odišiel a začal žiť v komunite," povedala pre SME v júli psychologička Zuzana Benková, ktorá pracuje s deťmi a rodičmi, ktorí školu opustili od roku 2015.