CEROVO. Keď si do internetového googla zadáte Cerovo, medzi fotografiami vyhľadá aj pamiatky či scenérie, ktoré na Honte nenájdete.
Názov Cerovo totiž nesie aj malá dedinka v Slovinsku, ktorá leží na hranici s Talianskom.
So slovenským Cerovom v okrese Krupina zatiaľ žiadne spoločné kontakty neudržiavajú. Ani sa im ešte nestalo, aby sa k nim zatúlala pošta určená do slovinského Cerova.
Starostka Cerova Margita Boďová však hovorí, že v lete pri návrate z dovolenky slovinským Cerovom prechádzali a uvažuje nad tým, že by spojenie nadviazali.
„Chceli by sme nadviazať partnerstvo. Je to zaujímavá skutočnosť, že naše obce majú rovnaký názov, a ani rečová bariéra nie je veľká, jazyk je dosť podobný,“ dodáva.
Dedinke na Honte s 597 obyvateľmi sa darí napriek tomu, že nie je príliš veľká. Rekonštruujú a majú aj ďalšie plány.
„Najzaujímavejším pre našich ľudí je určite projekt na ľadové ihrisko zo syntetického ľadu. Z programu rozvoja vidieka sme naň požiadali o 150-tisíc eur a stále čakáme, či nám ho podporia,“ ozrejmuje Boďová, ktorá v nadchádzajúcich voľbách kandiduje na post starostu jediná.
Ľadovú plochu, ktorá je vďaka umelému ľadu prístupná celoročne, plánujú postaviť v areáli základnej školy. Hoci je takýto ľad citlivý na kamenie či lístie, jeho prevádzka ani údržba nie je finančne náročná.
Súčasťou rekonštrukcie je aj prístavba
V obci aktuálne ukončujú projekt kompostoviska, na ktorý dostali nenávratný finančný príspevok viac ako 100-tisíc eur. Za 50-tisíc kúpili vlani nový traktor a zo zvyšných zhruba 50-tisíc financovali stavbu kompostoviska, ktoré už ľudia čiastočne využívajú.

Finišujú aj na rekonštrukcii požiarnej zbrojnice, ministerstvo vnútra im na práce poskytlo 30-tisíc eur.
„Máme dve požiarne autá, Tatru aj Iveco, preto robíme aj prístavbu, aby sme mohli mať obidve autá v požiarnej zbrojnici,“ vysvetľuje starostka. Okrem toho menili strechu aj elektrické rozvody a aj fasáda sa dočkala oživenia.
Dva domy smútku
Z vlastných peňazí opravili dom smútku na lazoch vzdialených štyri kilometre od obce. Žije tam vyše 70 ľudí. „Je tam cintorín a keď prídu ľudia z iných končín, hovoria, že máloktorá dedina má taký pekný cintorín. Je síce na kopci, ale na rovine,“ ozrejmuje.
Do výmeny strechy, okien a obnovy fasády domu smútku investovali 17-tisíc eur. „Pozemok, na ktorom stojí, nepatria obci, bolo by komplikované predkladať projekt a žiadať o dotáciu,“ objasňuje starostka.
Cez pôdohospodársku platobnú agentúru však žiadajú 50-tisíc na dom smútku v obci, či s projektom uspejú, sa majú dozvedieť v najbližších dňoch.
Okrem toho sa čoskoro pustia do rekonštrukcie kotolne na obecnom úrade, informáciu o schválenej dotácii z eurofondov dostali len prednedávnom, pričom uhlie nahradia pelety.