LIESKOVEC. Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) finišujú s rekonštrukciou dvojitého elektrického vedenia veľmi vysokého napätia (110-tisíc voltov) medzi Žiarom nad Hronom a Lieskovcom v okrese Zvolen. Do projektu investovali 1,6 milióna eur.
Dôvodom rekonštrukcie bol fyzický stav vodičov. „Od svojho uvedenia do prevádzky v šesťdesiatych rokoch prenášali elektrickú energiu a znášali všetky poveternostné podmienky, čím sa prirodzene opotrebovali,“ okomentoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.
Slnko ich rozžiari
„Vplyvom tepla a veku sa oceľovo-hliníkové laná naťahujú, deformuje sa ich vnútorná štruktúra a zároveň sa zväčšuje previs medzi jednotlivými stožiarmi. Jedným z dôvodov rekonštrukcie bola teda aj prevencia, aby vodiče neklesli nižšie, ako pripúšťa norma. Preto sme ich vymenili za nové, ktoré ľahšie, vyrobené zo zliatiny hliníka,“ vysvetlil manažér kľúčových projektov v spoločnosti Slavomír Vaš.
Stožiare podľa neho výmenu ešte nepotrebujú. Na dvoch len čiastočne upravili komponenty, aby posilnili bezpečnosť. „Naoko to vyzerá, že vedenie je dnes rovnaké ako predtým. Rozdiel vidno, keď svieti slnko, vtedy sa nové vodiče pekne lesknú. Pôvodné časom úplne stmavli,“ vysvetlil Vaš.
„Pre región je to však strategická investícia, pretože tento 33-kilometrový úsek napája päť transformovní v troch okresoch. Výmena vodičov prinesie ich obyvateľom spoľahlivú a bezpečnú distribúciu elektriny na ďalšie desaťročia,“ dodal.

Nevšedná atrakcia
S rekonštrukcia vedenia začali v marci. Okrem náročnej práce na vysokých stožiaroch sa museli energetici vysporiadať aj s hornatým zalesneným a ťažko prístupným terénom. Niektorí odberatelia sa zas museli vyrovnať s odstávkami elektriny, bez ktorých sa rekonštrukcia nezaobišla.
Ľudí v regióne zaujali podľa Gejdoša aj chlapi na stožiaroch, keď pomocou kladky naťahovali nové vodiče. Brali to ako atrakciu, pretože podobné práce sa vykonávajú v jednej lokalite väčšinou iba raz za pár desaťročí.
Pozornosť pútali najmä na miestach, kde elektrické vedenie prechádza popri zastavaných územiach a cestách. Keďže ide o dvojité vedenie a každé sa skladá z troch vodičov, elektrikári museli vymeniť zhruba 200 kilometrov lán.
Autor: MOJ