ZVOLEN. Do Slovenskej národnej galérie so sídlom na Zvolenskom zámku prichádza unikátna výstava o otcovi Európy Karolovi Veľkom.
Okrem množstva zaujímavých historických exponátov sa po 400 rokoch na zámok vracia Svätoštefanská koruna v podobe dokonalej kópie.
Po Bratislave a Košiciach je to prvýkrát, čo táto výnimočná výstava prichádza na stredné Slovensko. Na jej príprave sa podieľali odborníci z Belgicka, Česka, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Talianska.
Špeciálne pre Zvolen
„Pre zvolenskú výstavu sme spracovali novú časť venovanú strednému Slovensku s dôrazom na Zvolenskú kotlinu a na mesto Zvolen, ktoré je tu vnímané v širších európskych súvislostiach. Venujeme sa historickým regiónom Hont, Novohrad, Gemer, Malohont, Zvolen a Tekov so zreteľom na počiatky Zvolena,“ hovorí Peter Baxa z Pamiatkového úradu, ktorý je aj hlavným organizátorom podujatia.
„Výstava je na jednej strane zameraná na obdobie 9. – 11. storočia, teda obdobie európskeho včasného stredoveku, keď vzniká súčasná Európa. Zároveň pobáda návštevníka k zamysleniu nad tým, čo nás s takým dávnym obdobím spája. Je výzvou k diskusii, ktorá dáva minulosti súčasný zmysel, pričom sa sústreďuje na vzájomné pôsobenie pamäte, identity a miesta,“ vysvetľuje.
Najzaujímavejšie exponáty
K najzaujímavejším exponátom výstavy patrí kolekcia nálezov z okolia Nitry z obdobia 9. – 10. storočia, kolekcia šperkov z hrobových výbav z Pražského hradu, z hradiska Libice či slávny kniežací hrob zo Zemplína.
Z lokálneho dedičstva je to súbor exponátov z Pustého hradu, hradiska Môťová-Priekopa a včasnoslovanských sídlisk zo Zvolena a regiónu.
„Výstava je výnimočná aj tým, že po štyroch storočiach prináša na Zvolenský zámok ako jeden z exponátov Svätoštefanskú korunu, ktorá tu bola uložená v rokoch 1619 – 1621,“ pripomína riaditeľka zámku Erika Trnková.
Do Zvolena prichádza navyše v čase, keď si pripomína 775. výročie obnovenia mestských práv Belom IV. „Pre Zvolen je vynikajúcou príležitosťou pripomenúť si vlastnú históriu v kontexte svetovej a pochopiť, že sme nestáli na periférii dejín,“ podotýka primátorka Lenka Balkovičová.

Takmer tri mesiace
Kráľ Frankov a cisár Západu, ako je Karol Veľký nazývaný, podporoval školstvo, obchod, umenie, položil základy európskej kultúry a vzdelanosti. Významný panovník, považovaný za patróna novej Európy, doviedol počas svojej vlády Franskú ríšu, hegemóna včasnostredovekej Európy, k najväčšiemu rozkvetu.
Súčasťou výstavy bude aj zaujímavý sprievodný program. „S Katedrou histórie Univerzity Mateja Bela pripravujeme napríklad cyklus prednášok pod názvom Výpravy do čias barbarskej Európy a v októbri a decembri budeme pokračovať vo festivale Zámok bez zámkov,“ hovorí Trnková.
Dedičstvo Karola Veľkého bude na zámku sprístupnené od 14. septembra do 9. decembra, oficiálne ju otvoria 13. septembra.
Deň po vernisáži (14. septembra) sa na zámku uskutoční odborné sympózium na tému Stredné Slovensko v stredoveku: vývoj osídlenia regiónu pred udelením mestských privilégií mestu Zvolen.
Výstavu spoluorganizuje mesto Zvolen, Archeologický ústav Českej akadémie vied, Slovenská národná galéria – Zvolenský zámok a Archeologický ústav SAV Nitra.