Túto otázku si čoraz častejšie kladú tak správcovia bytových domov, ako aj súkromní investori, či už pri novostavbách alebo pri rekonštrukcii. Hlavne keď vidíme, že niektoré novo zateplené objekty už pár rokov po realizácii vykazujú nedostatky. Patria sem mimo iného problémy s plesňou, zatekanie do objektu, praskliny na novej fasáde a divne znečistená fasáda. Toto aj iné problémy vytvárajú pochybnosti, či je vôbec dobré objekty zatepľovať. A, samozrejme, v neposlednom rade vznikajú medzi laickou verejnosťou domnienky a fámy rôzneho druhu.
Asi najčastejšie počujeme v praxi vetu: chceme zatepliť dom s minerálnou vlnou, lebo ten dýcha - na rozdiel od polystyrénu. Áno, je pravda, že minerálna vlna má lepšiu paropriepustnosť ako polystyrén a tým pádom lepšie „dýcha“, ale nikto už nerieši to, aká je použitá omietka, lepidlo a armovacia hmota. Všetky tieto komponenty totiž ovplyvňujú, či bude nová fasáda dýchať, či nie.
V praxi to môže znamenať, že objekt zateplený s polystyrénom môže lepšie dýchať ako v prípade použitia minerálnej vlny, keď sa použijú lepšie materiály pri aplikácii zatepľovacieho systému (omietka, armovacia hmota, lepidlo). Znamená to, že si investori výrazne priplatia za minerálnu vatu, ale očakávaný efekt sa nedostaví alebo je minimálny.
Samozrejme, to neznamená, že minerálna vlna je nevyhovujúca alebo nemá zmysel ju aplikovať. Je dôležité si však uvedomiť, že vždy sa treba pozerať na danú problematiku komplexne, hlavne odborne posúdiť danú fasádu, navrhnúť správnu skladbu a presne určiť technologický postup. Tento krok by mala vždy robiť odborná firma.
Z našich odborných posudkov, ktoré vypracovávame pre zákazníkov, ktorých už trápia niektoré nedostatky na zateplenom objekte, môžeme zhodnotiť, že prvé chyby pri rekonštrukcii objektov sa stávajú už v prípravnej fáze. Konkrétne ide o nedostatočné prieskumy, lacné a následne zjednodušené projektové dokumentácie. A pokračuje to neodbornou aplikáciou zatepľovacieho systému a v neposlednom rade nedostatočnou kontrolou pri realizácii (stavebný dozor). Všetky tieto veci ovplyvňujú kvalitu rekonštrukcie a, samozrejme, aj životnosť fasády.

Postupov, ako správne a kvalitne zatepliť budovu, je určite viac. Ale všeobecne platí, že netreba podceniť prípravné práce, ako sú prieskumy, posudky a projekty. Je, samozrejme, kľúčové si vybrať správnu firmu na realizáciu. A v neposlednom rade nepodceniť nastavenie kontrolných mechanizmov, ako je stavebný dozor a autorský dozor.
Pre laika môže byť ťažké posúdiť a vybrať správnu firmu na danú spoluprácu. Dnešná doba je taká, aká je a serióznosť a férovosť sa pomaly ale iste vytráca, a to nielen zo stavebného sektoru, ale všeobecne zo života. Ale ako vraví aj príslovie: „Kto hľadá, ten nájde“. Boli a aj vždy budú ľudia, firmy, ktorí robia veci s láskou, a nielen za účelom profitu. A to je tá správna cesta tak v problematike zatepľovania objektov, ako aj v živote.
KOBD Slovakia s.r.o.
