ZVOLEN. Okresný úrad v Banskej Bystrici zrušil územné rozhodnutie, ktoré na mestské kúpalisko vo zvolenskej časti Bariny vydala v júni obec Kováčová, ktorá je spoločným stavebným úradom aj pre Zvolen.
Úrad tak vyhovel protestu okresnej prokuratúry. Územné rozhodnutie s protestom prokuratúry posudzoval odbor výstavby a bytovej politiky.
Balkovičová: Vydanie územného rozhodnutia je v poriadku
„Samotné mesto tu má ٬ibaՙ postavenie účastníka konania, čo znamená, že nemôže vydať rozhodnutie o umiestnení stavby samému sebe, preto sme boli vo vyjadreniach vždy opatrní,“ okomentovala v stanovisku primátorka Lenka Balkovičová.
Z rozhodnutia úradu je podľa nej zrejmé, že konanie bolo vecne v poriadku a nikto - okrem mesta Zvolen - neutrpel žiadnu ujmu.
„Okresný úrad konštatoval, že je úplne v poriadku vydanie územného rozhodnutia obcou Kováčová. Odmietol tiež námietku prokuratúry, že vyvesenie na úradných tabuliach obce Kováčová a mesta Zvolen nebolo v zmysle zákona. Zároveň konštatoval, že objekt kúpaliska nie je umiestnený v rozpore s územným plánom mesta Zvolen,“ doplnila.

„V administratívnom procese však nastali niektoré procesné pochybenia úradníka stavebného úradu, čo nás veľmi mrzí. Práve touto chybou sa totiž celý proces opäť naťahuje. Napriek časovému zdržaniu môžeme v projekte pokračovať. Dáme opäť hlavy dokopy a zvážime ďalší postup, aby sa celý proces už nenaťahoval viac ako je nutné,“ doplnila.
Dodala tiež, že pre mesto je to jednoznačná priorita týchto dní. „Urobíme všetko pre to, aby sa už nezopakovala situácia, že sa Zvolenčania nebudú mať v lete kde okúpať.“
Snopko: Nie je pravda, že mesto za nič nemôže
Inak rozhodnutie číta Iniciatíva Zvolen pre ľudí. „Okresný úrad v Banskej Bystrici uznal všetky zásadné pripomienky uvádzané v proteste okresnej prokurátorky, nestotožnil sa len s niektorými formálnymi názormi,“ napísala iniciatíva v stanovisku.
„Stavebný úrad vo Zvolene vydal územné rozhodnutie na iné parcely a nie na tie, ktoré mesto uviedlo vo svojej žiadosti. Okresný úrad sa stotožnil s dôvodmi prokurátorky, že v územnom rozhodnutí chýba zdôvodnenie súladu s územným plánom mesta. Mesto nedodalo do územného konania všetky potrebné dokumenty, resp. dokumenty od mesta boli do spisu vkladané dodatočne, hoci mali byť povinnou prílohou žiadosti. Mesto sa tiež dopustilo viacerých pochybení pri zákonných lehotách,“ poukázal zástupca iniciatívy a mestský poslanec Matej Snopko.
„Tvrdenie primátorky, že mesto za nič nemôže, že je len účastníkom konania, je zavádzajúce, pretože celé konanie realizoval zamestnanec mesta podriadený primátorke. Stavebný úrad Kováčová je len formálnym stavebným úradom, ale prakticky všetko robili úradníci podriadení primátorke,“ doplnil.
Celé rozhodnutie má 22 strán, iniciatíva vypočítala, že prokurátorka uviedla vo svojom proteste vyše 40 porušení paragrafov z rôznych zákonov. S niektorými sa okresný úrad stotožnil, s niektorými nie.
Rozhodnutie úradu nemá vplyv na samotný projekt, ani na jeho podobu. Aké kroky chce mesto teraz podniknúť, zatiaľ nekonkretizovalo. Iniciatíva si myslí, že malo začať okamžite nové územne konanie.