Legenda slovenskej ľudovej piesne Milan Križo má 90 rokov

Uznávaný vysokoškolský učiteľ ani dnes nechýba na podujatiach, kde to dýcha a vonia folklórom.

Milan Križo v roku 2015 na Podpolianskych slávnostiach v Detve.Milan Križo v roku 2015 na Podpolianskych slávnostiach v Detve. (Zdroj: TASR)

ZVOLEN/HROCHOŤ. Vzťah k prírode, ale i k folklóru, získal Milan Križo vo svojom rodisku, v rázovitej podpolianskej dedine Hrochoť, kde sa narodil 10. augusta 1928.

Lesníctvo vyštudoval na Vysokej škole zemědělskej v Brne, kde zostal prednášať a kde sa ako botanik vypracoval na popredného odborníka na peľové zrnká.

Po dvadsiatich rokoch sa vrátil do rodného kraja – na Lesnícku fakultu Vysokej školy lesníckej a drevárskej (dnes Technická univerzita) vo Zvolene, kde viedol Katedru lesného prostredia a kde v roku 1991 založil Katedru fytológie, ktorú viedol až do odchodu do dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1998 – 2003 prednášal na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prostredníctvom rozhlasu podával informácie o peľovej situácii na Slovensku, čím pomáhal ľudom trpiacim alergiou.

Návrat do detských liet

„Pred vyše 90 rokmi otca ako mladého ženatého četníka odvelili do Hrochote,“ načrel do spomienok profesor Križo.

„O Hrochoti sa vtedy hovorilo, že leží Pánu Bohu za chrbtom, no ja som nevnímal tunajší život ako zaostalý. Dojímala ma aj tá bieda, ktorá sa podľa mňa hádam najviac prejavovala v našom kúte dediny: Pod lipím a Poľa Račkov. Aj v nej som objavil záblesky dojatia nad samozrejmosťou žitia a účelovosťou každého konania Hrochoťanov, vyvierajúcich z nepísaných tradícií.“

Kraj vpísaný do srdca

S Hrochoťou súvisí Hrochotská dolina, v ktorej riečka Hučava, prameniaca v hĺbke pradávnej sopky Poľany, tvorí hranicu chotára so susednou nemenej rázovitou Očovou.

SkryťVypnúť reklamu

Tento malebný kraj, v čase jeho detstva ešte nezasiahnutý modernou civilizáciou, sa mu nemohol nevpísať do srdca a do duše. „Kým obyvatelia južného či juhozápadného Podpoľania môžu Poľanu dennodenne obdivovať, nám – Hrochoťanom – sa Poľana schováva za bližšie kopce,“ pokračuje v spomienkach Milan Križo.

„Podobne je to aj s Hrochotskou dolinou. Ako deti sme sa síce chodili kúpať do chladných vôd Hučavy a šantili sme na jej brehoch, ale celá dolina – a to nehovoriac o Poľane – sa nám strácala v diaľavách a verili sme pesničke, že dolina je rozvlečená a nedá sa prejsť ani do večera,“ hovorí.

Kým sa kosili lúky v hrochotskom chotári, mohli kosci a hrabačky zazrieť Poľanu len z lúk na Majerovej, aj to len v podobe nejasnej siluety v diaľke: „Moja túžba dozvedieť sa o Poľane čo najviac sa naplnila až po návrate z Brna do Zvolena.

SkryťVypnúť reklamu

Poľana a jej okolie majú v dôsledku pestrej geologickej stavby aj pestré rastlinstvo a tak bola naším blízkym a jedinečným zdrojom nových floristických poznatkov. Stávalo sa, že som cez obedňajšiu prestávku na Zadnej Poľane vytiahol z ruksaku malú fujarku a s radosťou som zanôtil: Keť som na Poľane, ako bi bou doma...“

„Botanický sexuológ“

Chcel študovať etnografiu. „Záujem o národopis sa na základe dostupných prameňov premietol mne, gymnaziálnemu terciánovi, do viac-menej idealistickej koncepcie Národopisného pohľadu na Hrochoť,“ vysvetľuje.

Zo štúdia etnografie nakoniec zišlo, ale zato mohol naplno rozvinúť záujem o prírodu. S kamarátmi odišiel študovať lesníctvo do Brna. „Mal som skreslenú predstavu o Brne ako o meste priemyselnom s pochmúrnym prostredím a smogom. O to krajšie bolo zistenie o jeho bohatom folklórnom živote a o prekrásnej prírode v okolí. Napriek tomu som nemohol ani len pomyslieť, že by som v Brne zostal po absolvovaní lesníckej fakulty. Ale zhodou okolností som sa stal pedagógom na mojej alma mater.“

Tu obhájil vedeckú hodnosť kandidáta vied, habilitoval sa a bol ňou poctený vzácnym titulom Dr. h. c. „Vraj za zásluhy – okrem iného – aj o upevnenie česko-slovenských vzťahov,“ dodal.

Stal sa „botanickým sexuológom“... „No, tento epiteton ornans sa premietol do môjho odborného smerovania po tom, ako som sa začal zaujímať o peľové zrná,“ vysvetľuje s úsmevom.

„Tieto fantastické miniatúrne útvary ma zaujali nielen mnohotvárnosťou a krásou, ale aj mnohorakou účasťou v prírodných a iných procesoch. Peľové zrná sú známe vo včelárstve ako dôležité krmivo včiel, v medicíne ako alergény, v štúdiu poľadového vývoja lesov, ba i v kriminalistike, ale najdôležitejšie sú produkciou samčích pohlavných buniek, ktoré sa tvoria u rastlín podobne ako u zvierat i u človeka, no a štúdiu pohlavných orgánov sa venuje sexuológia.“

Zmysel pre humor mu zostal

S touto špecializáciou súvisí aj úsmevná príhoda. „Moja diplomantka, s ktorou sme sa vybrali do terénu na zber materiálu pre diplomovú prácu, napísala do cestovného účtu prazvláštne zdôvodnenie: štúdium samčích pohlavných orgánov s docentom Križom.

O tom, že išlo o orgány osiky, nemohol mať vedomosti ani dekan fakulty, ktorý si ma predvolal s otázkou, čože som to stváral s diplomantkou, a to ešte na štátne útraty.“

Brnianska Poľana

Zatiaľ čo sa mu stala botanika profesiou, všeobecne známym sa stal Milan Križo predovšetkým ako folklorista, spevák ľudových piesní. „Brno žilo bohatým folklórnym životom. Po vojnových rokoch sa ľudia radovali zo slobody a dávali to najavo nielen obnovou zničeného mesta, ale aj súdržnosťou,“ spomína na začiatky bohatej speváckej kariéry.

„Do Brna prišli študovať alebo pracovať ľudia z dedín a mestečiek a priniesli si so sebou lásku k ľudovej piesni. Každú nedeľu sa schádzali v krúžkoch. Do ich činnosti sa zapájali aj Slováci, ktorí iniciovali vznik súboru slovenských ľudových piesní a tancov s názvom Poľana,“ približuje.

„Nie je podstatné, že som bol jedným z iniciátorov a členom vedenia súboru s honosnou funkciou umeleckého vedúceho a choreografa. Dôležité je, že zásluhou generácií obetavých členov, ale aj priaznivcov, Slovákov aj Moravanov, pôsobí brnianska Poľana bez prestávky 69 rokov,“ pokračuje s hrdosťou.

Hrisko z Očovej

V Brne spieval najmä s BROLN-om (Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů). Potešil sa, keď do súboru prišiel starý kamarát, cimbalista Ján Gašpar – Hrisko z Očovej. „Jeho úpravy podpolianskych ľudových piesní pre orchester a pre mňa boli kladne hodnotené.“

Po príchode do Zvolena spolupracoval s bratislavským OĽUN-om (Orchestrom ľudových nástrojov), kde preňho upravovali piesne muzikantskí majstri Svetozár Stračina, Štefan Molota a Ondrej Demo. Z bohatstva melódií má Milan Križo najradšej baladické piesne za sprievodu fujary.

„V nich sa dá podľa mňa najlepšie vyjadriť či umocniť spevom to, čo neznámi ľudoví umelci do nich vložili: radosť, ale vari častejšie smútok, bôľ, lebo vznikali v dobe, keď sa ľudu nežilo ľahko. Pokiaľ ide o podpolianske piesne, uprednostňujem starosvetské v podaní fantastického mnohogeneračného muzikantského klanu hrochotských Paľáčovcov.“

Zvolenská Poľana

Po dvoch desaťročiach sa profesor Milan Križo vrátil do rodného kraja, pod Poľanu, na Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene. Aj tu fungoval vysokoškolský súbor s rovnakým názvom ako v Brne – Poľana.

„Po sľubných začiatkoch mal dosť dlhú prestávku, ale s pôvodnými členmi sa nám podarilo nielen obnoviť činnosť súboru, ale i zvýšiť jeho umeleckú kvalitu a získať podporu vedenia školy.

Poľana si získala rešpekt a ministerstvo školstva a vedenie zväzu mládeže poverilo VŠLD organizovaním Medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen. Od tej doby súbor pracuje na veľmi dobrej umeleckej úrovni a zúčastňuje sa mnohých domácich i zahraničných festivalov.“

Láska k ľudovej piesni neopúšťa Milana Križa ani v deväťdesiatke. Pokiaľ mu to zdravie dovolí, nechýba na podujatiach, kde to dýcha a vonia folklórom a najmä ľudovou pesničkou a vzácnymi radami vrchovatou mierou naďalej prispieva k tomu, aby toto vzácne dedičstvo nezapadlo prachom zabudnutia, ale aby ďalej prekvitalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor: Jozef Sliacky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 060
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 048
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Radosť Zvolena po výhre vo štvrtom semifinálovom zápase.

Tréner Košíc zložil Zvolenu poklonu.


3
ilustračné foto

Futbalový servis od IV. ligy po I. triedu.


V areáli je pochovaných 10 382 rumunských vojakov a dôstojníkov.

Patria k najväčším na Slovensku.


TASR
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 060
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 048
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu