SENOHRAD. Farnosť svätého Imricha v Senohrade získala z programu ministerstva kultúry finančný príspevok 20-tisíc eur na rekonštrukciu fary Andreja Kmeťa, ktorá je v havarijnom stave.
„Žiadali sme o väčšiu čiastku, až o 37-tisíc eur, pretože sme chceli opraviť celú budovu. Získané peniaze nám poslúžia aspoň na novú strechu,“ povedal miestny farár Ladislav Zajac.
Práce dokončia do konca roka
S obnovou strechy by chceli začať už v polovici augusta, budú sa však musieť prispôsobiť počasiu.
Výmenu im zabezpečí miestny živnostník, ktorý vyhral v rámci výberového konania. Okrem krytiny a krovov zrekonštruujú dva komíny, vymenia aj odkvapové rúry a žľaby.
S prácou by chceli byť podľa farára hotový najneskôr do konca tohto roka.
„Museli sme sa zaviazať päťpercentnou účasťou a pravdepodobne budeme musieť doplácať aj niečo z vlastných zdrojov. Chceli by sme na faru nainštalovať aj hromozvody a takzvané podhrady, čo nás bude stáť asi ďalších 3- až 5-tisíc eur. Uvidíme, čo sa nám podarí urobiť v rámci našich intencií,“ dodal.
V rámci projektu Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Pro Monumenta vypracovali odborníci technickú správu, v ktorej zhrnuli všetky nutné opravy na fare Andreja Kmeťa v Senohrade.
Bohatá fotodokumentácia zachytáva tie časti, ktoré si vyžadujú promptnú rekonštrukciu. Aj táto správa pomohla farnosti získať aktuálnu dotáciu.
Kmeťové úspechy v Senohrade
Andrej Kmeť (1841 – 1908) prišiel do Senohradu ako mladý kaplán. „Pôsobil tu len tri roky, ale za ten čas toho urobil veľa,“ priblížil tunajší farár. Hneď ako sa zoznámil s prostredím, začal pomáhať chudobným. „Venoval tiež pozornosť tradíciám – napríklad ľudovej paličkovanej čipke, ktorá bola pre túto oblasť typická. Pomohol ju miestnym ženám spropagovať, chodieval s nimi do Budapešti, aby tam mohli svoje výrobky popredať a privyrobiť si tak,“ priblížil.
Kmeť miestnych priučil aj ovocinárstvu. Za jeho pôsobenia vznikol za dedinou ovocný sad, niektoré stromy tam možno nájsť aj dnes.
„Chcel obyvateľov naučiť, ako sa správne starať o stromy, ako ich štepiť a strihať, aby im v záhradách nerástli len divé odrody, ktoré majú nekvalitné plody,“ dodal farár.