ZVOLEN. Predaj železničiarskeho kultúrneho domu je jedna z tém, ktorá medzi Zvolenčanmi v týchto dňoch rezonuje. Železnice sa rozhodli objekt predať z dôvodu, že ho nepotrebujú. Za trojpodlažnú budovu aj s pozemkami pýtajú 1 milión 420-tisíc eur.
„Vyvolávacia cena vychádza zo znaleckého posudku, ktorý zohľadňuje aj aktuálny technický stav budovy,“ objasnila hovorkyňa železníc Ivana Popluhárová. „Z celkového hľadiska je budova v dobrom technickom stave, v budúcnosti však bude potrebné riešiť najmä odstránenie vlhkosti pri základoch budovy, a tiež náter, respektíve opravu strešnej krytiny,“ doplnila.
Súčasť zvolenskej histórie
„Je to kus histórie Zvolena a nie je mi ľahostajný jeho ďalší osud. Budovu sme si prehliadli, zozbierali sme tiež všetky dostupné dokumenty, no keďže nie je v mojej kompetencii rozhodnúť, zvolala som na 30. júla mestské zastupiteľstvo,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová s tým, že jeho kúpa je jedna z možností.

Poslanci majú na mimoriadnom rokovaní povedať, či a akou formou sa bude mesto o dom kultúry uchádzať. Otázne je, či sa v dovolenkovom období zídu v dostatočnom počte.
Zvolen už vlastní kultúrny dom na Podborovej, ktorý zdedil začiatkom 90. rokov po vojakoch. Obidva kultúrne domy mesto neuživí.
Bývalý vedúci železničiarskeho kultúrneho domu Marián Kološta hovorí, že hoci má kultúrny dom na Podborovej väčšiu kapacitu v hľadisku, má málo obslužných priestorov, ktoré môžu umelci využívať ako šatne. „Kulturák“ na Sokolskej má aj hudobné štúdiá, zasadačky, viaceré kancelárske priestory či funkčný bufet.
Ponuka za korunu
V diskusiách na sociálnych sieťach sa objavila informácia, že železnice chceli „kulturák“ predať už pred 15 rokmi a Zvolenu ho vtedy ponúkali za korunu, vedenie mesta však o budovu neprejavilo záujem.
Kološta si na takú ponuku železníc za jeho éry nepamätá, tvrdenie odmieta aj vtedajší primátor Zvolena Vladimír Maňka.
„Žiadali sme vedenie železníc, aby ho zrekonštruovali, pretože bol v zlom technickom stave. Na rokovaní s najvyšším vedením padli mnohé alternatívy. Jednou z nich bol aj predaj. Podľa zákona však svoj majetok nemohli predať mestu. Najprv ho museli ponúknuť štátnym organizáciám a keby tie nemali záujem, až potom by ho mohli ponúknuť nám,“ ozrejmil Maňka.
„Nechceli sme, aby ho nejaká štátna inštitúcia využívala na iné účely. Nakoniec nám vedenie železníc prisľúbilo, že kultúrny dom zrekonštruujú a mesto ho bude môcť ďalej využívať aj na svoje kultúrne podujatia. To sa aj stalo,“ dodal Maňka s dôvetkom, že nevie o žiadnej konkrétnej ponuke od železníc.
„Keby prišla, určite by sme ju prerokovali v mestskom zastupiteľstve,“ doplnil.