DETVIANSKA HUTA. Na Bratkovici, ktorá je súčasťou Detvianskej Huty, vzniká ukážkové miesto, kde budú odborníci ľudí učiť, ako sa správne starať o ovocné stromy a zachovávať odrody drevín po svojich predkoch.
„Podstatou je naučiť ľudí správne vrúbľovať, očkovať, vysádzať, spoznávať jednotlivé odrody a, samozrejme, zachovať pôvodné,“ hovorí predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek s tým, že existuje množstvo starých druhov stromov, ktoré sa už v škôlkach nepestujú.
Celý proces začali v letnom období, keď odoberú očká, v zime zas vrúble a v novovytvorenom takzvanom ovocnom ihrisku na Bratkovici ich budú štepiť.
„Na jeseň, koncom októbra, tu vysadíme stromy. Chcem dať priestor aj menej známym odrodám, ako je rakytník, drienka či dula, ale aj tým známejším, ako je jabloň, hruška alebo slivka,“ objasňuje Jakubec.
„Ľudia dnes už ani nevedia, ako sa správne starať o ovocné stromy, preto chceme začať učiť už deti zo škôl. Naučiť ich úcte k produktu, k ovociu. Tu na Bratkovici budú môcť spoznávať jednotlivé druhy drevín aj plodov a ochutnávať ich,“ vysvetľuje Oľga Luptáková, riaditeľka neziskovej organizácie Rodná krajina, ktorá tieto aktivity zastrešuje.
Staré odrody pre Bratkovicu hľadali na Štoliansku, čo je tiež časť Detvianskej Huty. Hľadaním strávili celý deň. „Bolo to náročné, ale krásne. Podarilo sa. Našli sme storočnú hrušku, ktorá bola vo vnútri z veľkej časti suchá, ale napriek tomu žila,“ približuje Luptáková.
„Objavili sme aj jeden ležiaci strom, bol vyvrátený, ale časť koreňov bola pod zemou. Potreboval rezom presvetliť, aby sa vytvoril nový koreňový systém a mohol žiť ďalej,“ dopĺňa Jakubek.

Ukážku ošetrovania stromov vyskúšali vlani v Hontianskych Tesároch počas Tradičnej chuti Hontu, a s úspechom, návštevníkov zaujali.
„Chceme vytvárať takéto ovocné ihriská na Podpoľaní aj na Honte,“ dodáva Luptáková s tým, že na Slovensku ich je už viac ako dvadsať.