Zámer, nevyhnutnosť a opodstatnenie výstavby severného obchvatu Zvolena rýchlostnej cesty R2 v posledných týždňoch naberá na dôležitosti. Nemožno sa tomu čudovať, pretože dopravná situácia v celom Zvolene je viac ako alarmujúca.
Opodstatnenosť severného obchvatu je najmä v odklonení tranzitujúcich vozidiel mimo intravilánu Zvolena. Väčšinu Zvolenčanov potešilo najmä potvrdenie tohto zámeru z najvyšších vládnych kruhov a sú za to úprimne vďační. Teraz nám zostáva už len trpezlivo počkať na prvý výkop, začiatok výstavby a, samozrejme, na otvorenie severného obchvatu.
Mrzí ma, že sa stále zopár jednotlivcov zo Sliača snaží zablokovať zámer severného obchvatu Zvolena. Hoci je jeho trasovanie plánované hranicou katastrálnych území Zvolena a Sliača, mimo sliačskych kúpeľov a mimo Borovej hory, stále sa snažia určití populisti strašiť ľudí poškodením minerálnych prameňov a podsúvajú im polopravdy.
Severný obchvat Zvolena je navrhovaný ako nadzemná a beztunelová komunikácia, ktorú určite treba stavať so všetkými kritériami pre obmedzenie šírenia hluku, minimálnymi hĺbkovými zásahmi a čo najšetrnejšie k životnému prostrediu.
O čom sa však verejne nehovorí a asi účelovo ani nechce hovoriť, je žalostný stav areálu sliačskych kúpeľov, kvôli ktorým sa snažia severný obchvat Zvolena blokovať. Niektoré objekty v areáli kúpeľov vyzerajú priam odpudzujúco až strašidelne. Opadaná omietka, porozbíjané okná, rozpadajúce sa schody na kúpeľných domoch znechutia snáď každého návštevníka. Zašlú slávu kúpeľov pripomína asi len pamätná tabuľa Božene Němcovej, ktorá sliačske kúpele navštívila. Dezolátny stav chodníkov a ciest v areáli kúpeľov si tiež pýta veľké opravy.

Najsmutnejší pohľad je však na rozostavanú šesťposchodovú budovu priamo v centre kúpeľov, hneď vedľa bývalého kúpeľného domu Detva. Tento rozostavaný kolos z veľkej časti prekrývajú vysoké stromy, ktoré za desiatky rokov vyrástli.
Stavba ešte z čias minulých dnes ponúka útočisko pre vandalov, feťákov a bezdomovcov, o čom svedčia aj predmety rozhádzané v okolí budovy. Aj počas mojej návštevy kúpeľov som odfotil hlučné a pobehujúce postavy na streche tejto budovy. Z východnej strany je možné sa k objektu cez porast dostať bez problémov, pretože oplotenie a zákazové tabule asi niekam zmizli. Brána s nápisom je iba zo severnej strany areálu.
Kto naberie odvahu a pôjde sa tam pozrieť, asi mu napadne ešte jedna otázka. Ako je možné, že tento betónovo-murovaný obrovský „ohyzd“ nepoškodzuje sliačske minerálne pramene, hoci sa nachádza len pár metrov od nich. Veď práve o ich záchrane sa tak populisticky v poslednej dobe reční.
Dobrodružný návštevník si tiež môže pozrieť, že betónové základy tejto budovy siahajú do hĺbky niekoľkých metrov. Veď samotný zásah bagrami do terénu, kde sa budova umiestnila, mohol už pred desiatkami rokov poškodiť minerálne pramene v kúpeľoch. Sám seba sa pýtam: Ani takýto hĺbkový zásah nepoškodil pramene, hoci sa nachádza takmer priamo nad nimi? Vynárajú sa nezodpovedané otázky a mnohé pochybnosti o tak ospevovanej záchrane minerálnych prameňov. A možno sú práve pozemky v areáli kúpeľov nezaujímavé pre developerov, pretože tam rodinné domy nikto stavať nepovolí.
Ak bude spustená petícia na záchranu a revitalizáciu areálu kúpeľov, určite ju mnohí úprimne a radi podpíšeme. Snáď by bolo lepšie spoločne sústrediť úsilie na záchranu a revitalizáciu kúpeľov. Prestať ľuďom balamutiť hlavy o poškodení prameňov a nenechať celý areál napospas náhodnému osudu či zubu času, aby sme sa za takéto kúpele pred svetom a ani pred sebou samými už nemuseli hanbiť.
Autor je poslancom mesta Zvolen a BBSK.
Autor: Peter Košík