DETVA. Podpolianske múzeum v Detve približuje od stredy život a tvorbu Jána Krnáča. Ján Krnáč (1938) patrí medzi popredných ľudových výrobcov, ktorý sa venuje práci s kožou a výrobe zdobených kovových krojových doplnkov – ľudových šperkov. Dnes už 80-ročný rodák z Detvy niekoľko desaťročí výrazne formuje úroveň ľudovoumeleckej tvorby nielen v Detve, ale aj v kontexte Slovenska.
„Jeho výtvarné cítenie, precíznosť spracovania, remeselná zručnosť, cit pre detail, nadväznosť na tradície – všetko podčiarknuté srdcom – tieto hodnoty ho oprávnene radia k osobnostiam súčasnej slovenskej ľudovej umeleckej výroby,“ povedala o ňom vedúca múzea Renata Babicová.
Začiatky majstrovania a práce s kovom sa viažu uňho k detstvu, keď spolupracoval so staršími bratmi. K samostatnej remeselnej práci sa Ján Krnáč dostal v 70. rokoch. Ako samouk sa náročnou cestou vlastných overovaní a skúseností vypracoval od krpcov k rôznym typom opaskov, pastierskym, bačovským, poľovníckym kapsám, ale aj originálnym dámskym kabelkám, obalom na knihy, remeňom na zvonce či kabanice.

„Z kovu tvorí pracky na opasky, spony, takzvané bľanciare s charakterom ľudového šperku, všetko ručne, s pôsobivo, jemne a bohato vypracovanými profilovanými a vybíjanými detailami, obdobne ako na kožených výrobkoch,“ zhodnotila Babicová.
Výrobca je pravidelným účastníkom folklórnych festivalov na Slovensku, ľudovú kultúru však reprezentoval aj v zahraničí.
Získal viacero ocenení i ďakovných listov, medzi najvyššie patrí Osvedčenie o kvalifikácii majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby z kože (2013), ktoré udeľuje Komisia pre posudzovanie odbornej spôsobilosti pracovníkov ľudovej umeleckej výroby zriadená pri ÚĽUV- e. Od roku 2016 je nositeľom certifikátu Regionálny produkt Podpoľanie, udeleným občianskym združením Podpoľanie.
„Výstava k životnému jubileu ponúka široký prierez tvorbou výrobcu, doplnená je o jeho zberateľské predmety v nadväznosti na tradičnú kultúru. Časť výstavy predstaví aj výrobky jeho úspešného nasledovníka, synovca Petra Krnáča, ktorý svojho strýka na mnohých podujatiach dlhoročne sprevádza a je dobrou zárukou uchovania a zveľaďovania tohto krásneho remesla,“ doplnila Babicová.
Výstava je sprievodným podujatím Folklórnych slávností pod Poľanou, v múzeu potrvá do 31. októbra.
Autor: MOJ