DUDINCE. Hontianske kultúrne leto, ktoré chystajú v Dudinciach, sa udeje vo veľkom štýle. Podujatie na tamojšom amfiteátri potrvá tri dni (6. – 8. júla) a moderovať ho bude Ján Snopko.
Hlavný program sa začne v piatok a v sobotu vždy o 15.30 h. Piatkový program otvorí ľudový rozprávač Ander z Košíc a spevácke trio Traja z raja. Po ňom zahrá (možno aj do tanca) cimbalová hudba Dezidera Axmana a večer vystúpia temperamentní Kollárovci. Program prvého dňa ukončí zoskupenie Elán Forever s najväčšími hitmi legendárneho Elánu.
Folklórnych nadšencov poteší v sobotu víťaz súťaže Zem spieva, ktorým je Folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice a do Dudiniec prinesie folklór z regiónov Horehronie a Podpoľanie.
„Vystúpenie Rusín Čendeš Orchestra zas prinesie mišmaš rusínskeho, slovenského, rómskeho či balkánskeho folklóru spolu s prvkami klasickej hudby, argentínskeho tanga, popu či jazzu,“ približuje tajomníčka Oblastnej organizácie cestovného ruchu v Dudinciach Michaela Pakši.
„Sobota bude patriť aj piesňam z dielne Gejzu Dusíka, Pavla Čádyho a iných, ktoré preslávili vtedajšie hviezdy ako František Krištof Veselý, Melánia Olláryová či Jozef Kuchár. Postará sa o to skupina Slovak Tango. Formácia Zeus zas zabaví publikum prierezom rockových hitov,“ dopĺňa.
Po zotmení bude amfiteáter plniť svoju pôvodnú funkciu. Tešiť sa môžete na premietanie kultového filmu Pelíšky. Filmové premietanie bude aj v nedeľu, keď v spoločenskej sále Liečebného domu Smaragd premietnu film Rodná zem.
Oslavy sa skončia v nedeľu večer tanečnou zábavou; opäť v spoločenskej sále Smaragdu.
Štyridsaťročný Smaragd
Oblastná organizácia cestovného ruchu, ktorá spolu s Kúpeľmi Dudince podujatie organizuje, spojila podujatie s oslavami 40. výročia Liečebného domu Smaragd. Ten patrí medzi významné architektonické stavby na území mesta. „Hontianske kultúrne leto je preto celé v znamení 40. narodenín Smaragdu,“ hovorí riaditeľ oblastnej organizácie Boris Benický.
Okrem hudobných či tanečných vystúpení bude v areáli amfiteátra aj množstvo sprievodných podujatí. Remeselná ulička s množstvom ručne robených výrobkov, nafukovacie hrady na skákanie pre deti, ale aj prehliadka historických vozidiel a motocyklov v parku medzi liečebnými domami Rubín a Smaragd.
Výstavba trvala deväť rokov
Autorom druhého liečebného domu bol významný slovenský architekt Viktor Uhliarik. Projektoval aj liečebný dom Rubín a balenoterapiu Krištáľ. Interiér Smaragdu naprojektoval jeho kolega J. Petřivý. „Svoje predstavy zhmotnili do náročných, odvážnych, ba až unikátnych detailov,“ dodáva Benický.
Stavba sa začala na zelenej lúke, bez inžinierskych sietí a väčších prieskumov. Technológia, ktorá by umožnila prieskum pôdy, bola koncom 60. rokov nedostatočná. Preto sa pôvodné plány architektov neustále menili.
Smaragd postavili iba 90 metrov od Rubínu, jeho suseda. „Odvážni architekti ho naprojektovali ako priechodný objekt v rámci ďalších plánovaných kúpeľných domov. Celý suterén mal umožniť prechádzanie do tretieho liečebného domu, ktorý sa mal začať budovať následne. Preto je Smaragd dodnes považovaný za jednu z najzaujímavejších budov v Dudinciach,“ ozrejmuje Benický.
„Podľa vyjadrenia Viktora Uhliarika sú Dudince akousi školou, a to nielen pre architektov. Boli prvými kúpeľmi na Slovensku, v ktorých si v praxi postupne odskúšali stavebné projekty, a boli výzvou aj pre investorov. Tiež tu zistili, ako na rýchlosť výstavby vplývajú aj byrokratické schvaľovacie rozhodnutia,“ pripomína.
Smaragd stavali deväť rokov, na stavbe sa podieľalo takmer 20 dodávateľov. Investícia dosiahla vtedajších 50 miliónov 840-tisíc Kčs.