Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

František Chudý: Nebývam zúfalý

Meno vysokoškolského učiteľa sa už desaťročia spája aj s folklórnym súborom Poľana.

Umelecký vedúci Poľany. Umelecký vedúci Poľany. (Zdroj: František Chudý)

Ako malý chlapec ani len netušil, že sa vyberie po ceste svojich rodičov a stane sa z neho učiteľ. Dnes František Chudý učí na vysokej škole a zastáva funkciu docenta na Katedre hospodárskej úpravy lesov a geodézie Lesníckej fakulty pri Technickej univerzite vo Zvolene.

Špeciálne sa venuje mapovaniu lesov a odborom, ktoré na mapovanie nadväzujú, akými je geodézia v lesníctve, fotogrametria či automatizácia mapovacích prác.

Po ukončení gymnázia prišiel študovať do Zvolena, kde zavítal aj do súboru Poľana. To sa ešte písal rok 1979. O štyri roky neskôr sa stal umeleckým vedúcim súboru, ktorého s malými prestávkami robí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

O akom povolaní ste ako dieťa snívali?
Ak si dobre pamätám, nebolo to nejako vyhranené, skôr podľa konkrétnej situácie a celkovej atmosféry. Raz som sa videl ako učiteľ, raz ako doktor, vojak, športovec, hoci vtedy ešte profesionáli neboli. Na dvore pred činžiakom v Trenčíne, kde som sa narodil a vyrastal, sme sa hrávali hlavne deti doktorov a učiteľov. Možno aj preto som sa ja so sestrou stal učiteľom a moji dvaja bratia lekármi.

Aké predmety vás v škole bavili najviac?
Boli sme traja bratia a sestra, susedovci na poschodí v bytovke mali tiež troch chlapcov a dve dievčatá, takže na špekulácie o obľúbenosti predmetov nebolo moc času. Obľúbené boli tie, v ktorých sa mi akurát darilo. A, samozrejme, telesná či výtvarná. Vo vyššom veku som začal viac inklinovať k prírodovedným predmetom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spravidla relaxujete?
V detskom a mladšom veku to bolo intenzívnym športom. Na základnej škole som sa aktívne venoval športovej gymnastike, kde som sa zúčastňoval aj výkonnostných súťaží, a preto ma posielali aj na rôzne školské atletické podujatia. Na gymnáziu zasa tancovaním vo folklórnom súbore Trenčan, neskôr vo Folklórnom súbore Poľana pri vtedajšej Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene. V súčasnosti relaxujem, ako mi to pracovné povinnosti aj tie v súbore dovolia; príležitostným športom, ale hlavne v kruhu rodiny, s manželkou Slávkou a dvoma dcérami Juliánkou a Alžbetkou.

Aké sú vaše záľuby?
Vo voľnom čase sa venujem hlavne rodine a vo folklórnom súbore Poľana sú to nácviky, vystúpenia, pomoc pri organizovaní. Patrím medzi tých „šťastných“, ktorí si môžu povedať, že aj práca je im koníčkom, a tak sa tieto činnosti navzájom prelínajú. Samozrejme, pokiaľ mi to časové limity dovolia, rád pracujem s drevom, vyrábam jednoduché výrobky alebo pracujem okolo domu, tiež chodím na výlety s rodinou.

SkryťVypnúť reklamu

Zvykla si rodina na vaše aktivity v súbore?
V podstate som mal aj tu šťastie. S manželkou som sa zoznámil v súbore a aj deti odmala chodili s nami na súborové akcie a tvárili sa, že sa im to páči. Zároveň pôsobili v detskom folklórnom súbore Zornička a dnes tiež pôsobia v Poľane, takže vedeli, čo to obnáša byť vo vedení takéhoto telesa, a hlavne manželka mi všemožne pomáhala zvládnuť mnohé vypäté situácie.

Prevzala na seba väčšinu domácich povinností, a tým mi umožnila maximálne sa venovať práci aj súboru. Bez jej obetovania vlastných folklórnych ambícií by to nešlo. Lebo, ako to už chodí, keď každý v domácnosti má svoje profesionálne zamestnanie, jeden z dvojice sa musí obetovať, aby rodina fungovala tak, ako má, a za to som jej nesmierne vďačný.

Koľko času vám zaberajú aktivity v súbore?
Podľa potreby a momentálneho počtu členov folklórneho súboru. Zaberá to naozaj veľa času a určite by to bez podpory rodiny a ostatných zainteresovaných súboristov nešlo, a preto by som rád vyzdvihol aj prácu jednotlivých vedúcich čiastkových zložiek súboru – mužskej speváckej, ženskej speváckej a hudobnej.

Som rád, že sa pri činnosti v súbore, ale aj súkromne, môžem oprieť o prácu a spoluprácu s vynikajúcim muzikantom a organizátorom Pavlom Gejdošom, ktorý zastáva aj funkciu riaditeľa súboru.

Prečítajte si tiež: Roman Malatinec: Podpoľanie je kus prekrásnej zeme, ktorá má veľkú devízu Čítajte 

Máte motto, podľa ktorého sa snažíte žiť?
Správaj sa k ľuďom tak, ako chceš, aby sa správali k tebe. A osvojil som si aj motto môjho učiteľa z gymnázia: Nehľadaj dôvody, ale spôsoby.

Čo vás dokáže rozveseliť?
Dobrá pohoda a nálada v rodine, keď sa nám spolu darí, potom funguje väčšinou aj to ostatné alebo sa problémy minimálne ľahšie zvládajú. Teší ma aj úspech v práci, v súbore, či optimistické okolie.

Čo vo vás vie vyvolať zúfalstvo?
Neviem, nebývam zúfalý, dúfam, že to tak aj vydrží. Aj zložité a vypäté situácie sa snažím zvládať s trpezlivosťou a pokojom. Hnevá ma však, hlavne v súbore, keď niekto nechce alebo nevie pochopiť dobrovoľnú disciplínu, pretože v takých rozrôznených kolektívoch, akým je napríklad folklórny súbor, to bez uvedomelej disciplíny ide dopredu veľmi ťažko. Ak nevie pochopiť základné pravidlá fungovania kolektívu, čo tam potom robí? Ale trpezlivo sa to všetkých snažím naučiť, rovnako aj študentov v škole ku kolektívnej spolupatričnosti.

Čo je pre vás najväčšou vzácnosťou?
Chvíle rodinnej pohody a zdravie, nielen moje, ale aj mojich blízkych.

Čo vás naposledy najviac potešilo?
Nové prírastky v blízkej rodine, úspechy detí v škole, relatívna harmónia doma a v práci. V súbore sa nám darí úspešne budovať nový kolektív.

Prečítajte si tiež: Luboš Jombík: Hovorieva sa, že kdekoľvek pôjdeš, seba nájdeš Čítajte 

Aký je váš najobľúbenejší tanečník a najobľúbenejší tanec?
Táto téma sa vyvíjala spolu so mnou. Podľa toho, kde som sa práve nachádzal a aké som mal v kolektíve postavenie. Či som bol v Trenčane alebo v Poľane, či som bol tanečník alebo vedúci, či som mal 22 alebo 50 rokov. Samozrejme, vážim si a mám rád generáciu starších folkloristov, od ktorých som sa veľa naučil, aj keď nie vždy osobne; od pána Nosáľa, Majerčíka, Križa, Zálešáka, Kovačoviča, Blaha, Urbana, Jamrišku, Tlučáka či od pani Kubalovej.

Nesmierne si vážim generáciu „vrstovníkov“, od ktorých som sa nielen učil, ale ma aj odborne a emocionálne potiahli, ako Paľo Smílek, Martin Urban, Ľubo Ostrhoň, Anna Ostrihoňová, Anna Šatanová, Milka Sekerešová či Juraj Šovčík. Nedá mi nespomenúť aj mnohých bývalých súboristov, ktorých kumšt ma napĺňal a posúval ďalej, aj keď nie všetci sú dnes vo folklóre aktívne činní a známi – Vrábeľ, Jantoš, Ivanič, všetko Jozefovia, Alenka Ďurkovičová, Alexander Králik a mnoho ďalších, ten zoznam obľúbených by bol veľmi dlhý.

A tá mladšia generácia, to sú prevažne ľudia, s ktorými som pracoval hlavne v našom súbore. Je ich tiež veľmi veľa, tak sa snáď neurazia, keď nespomeniem všetkých, no napríklad Miloš Murina, Soňa Moumani Sýkorová, Andrej Sýkora, Rado a Katka, teraz už manželia Ostroluckí, Miroslav Danihel, Peťo Čilík, Janko Velkov, bratia Bebejovci a ďalší. Samozrejme, nie všetci sú tanečníci. Sú medzi nimi aj speváci či muzikanti.

Odkiaľ čerpáte inšpirácie na vytvorenie novej choreografie?
To je rôzne. Z dostupných knižných a filmových materiálov, z vlastného výskumu a materiálov, z konzultácií s priateľmi a spolupracovníkmi, z pozorovania a vnímania bežného života.

Kde najďalej ste so súborom boli?
Sýria, Mexiko, Chicago v Spojených štátoch, Turecko, Portugalsko, Španielsko, Cyprus. Okrem toho sme navštívili mnohé krajiny Európy, a to aj niekoľkokrát. Do zahraničia sa snažíme dostať súbor minimálne raz do roka. Okrem toho vystupujeme na všetkých druhoch domácich folklórnych festivalov po celom Slovensku. Tiež na rôznych mestských a dedinských podujatiach. Ročne je to priemerne 40 až 45 vystúpení.

Chceli by ste žiť niekde inde?
Asi nie, mám tu dobré rodinné aj pracovné zázemie, priateľov a podmienky na svoje záľuby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  2. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  3. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  4. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  5. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  6. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  7. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  8. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 191
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 007
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 6 332
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 5 284
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 725
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 811
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 401
  8. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 1 594

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  2. Ľubomír Maretta: Práca
  3. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  4. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
  5. Soňa Bulbeck: "Horí mi detstvo..."
  6. Filip Pastorek: Pán Mamojka dal opätovne pokyn ma vylúčiť z Právnickej fakulty UMB
  7. Zdravotní Klauni: Keď je operácia na smiech
  8. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 145
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 947
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 476
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 421
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 954
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 825
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 423
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 359
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Najväčší cintorín je na Zlatom potoku.

Na civilných cintorínoch rastie dohromady viac ako päťsto drevín.


TASR 5 h

Pozrite si zábery mesta z dronu.


9 h
Ján Kováč ako hráč (vľavo) a ako tréner (vpravo).

Rodina a futbal sú pre zvolenského rodáka všetkým.


11 h
Za volejbalistov prevzal symbolický šek prezident klubu Marek Rojík, za zvolenskú materskú školu riaditeľka Tatiana Axmannová (v strede) a učiteľky Milena Drobová a Jana Danišová. Škôlka v Budči na podujatí zástupcov nemala, šek symbolicky prevzala manažérka zmeny.

Výhercovia grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame pripravujú projekty pre deti vo Zvolene.


21. mar

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  2. Ľubomír Maretta: Práca
  3. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  4. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
  5. Soňa Bulbeck: "Horí mi detstvo..."
  6. Filip Pastorek: Pán Mamojka dal opätovne pokyn ma vylúčiť z Právnickej fakulty UMB
  7. Zdravotní Klauni: Keď je operácia na smiech
  8. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 145
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 947
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 476
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 421
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 954
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 825
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 423
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 359
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu