Hoci patrí Lišov k najmenším obciam Hontu, ponúka najviac atrakcií

V obci je niekoľko zaujímavostí či kuriozít, ktoré nikde inde v Honte nenájdete.

Stodola výtvarníka Fera Liptáka.Stodola výtvarníka Fera Liptáka. (Zdroj: TASR)

LIŠOV. Aj keď je obec Lišov v okrese Krupina so svojimi 220 obyvateľmi jednou z najmenších v hontianskom regióne, počtom turistických atrakcií patrí k najbohatším. Kto ich chce spoznať všetky, musí v obci stráviť aj niekoľko dní.

Už v minulosti tam založili českí a moravskí exulanti pivovar a pestovali chmeľ v časti, ktorá sa dodnes volá Chmelnice. Obyvateľstvo sa celé stáročia zaoberalo vinohradníctvom, ovocinárstvom, chovom dobytka a poľnohospodárstvom. Podľa zachovaných záznamov pred prvou svetovou vojnou odchádzali z Lišova celé vozy ovocia do Budapešti a Viedne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas druhej svetovej vojny vychádzali v obci aj noviny Lišovská pravda a založený tam bol aj Lišovský sedliacky spevokol, ktorý nahrával platne v Slovenskom národnom rozhlase.

Sklad vína Márie Terézie

V súčasnosti ponúka obec niekoľko zaujímavostí či kuriozít, ktoré nikde inde v Honte nenájdete. Sú to predovšetkým desiatky historických tufových obydlí vysekaných ručne do skaly. Zoskupené sú na dvoch miestach. "Takzvané podsazenské kamenné obydlia sú známejšie a nachádzajú sa neďaleko centra obce. Údajne vznikli v období tureckých vpádov ako úkryt pre obyvateľov," hovorí starostka Emília Takáčová.

Drienovské kamenné obydlia sú necelý kilometer za obcou a údajne patrili ako sklad vína panovníčke Márii Terézii. "Miestnosti v nich sú také veľké, že sa do nich zmestí aj konský povoz," pripomenula starostka. Podobné obydlia sa však nachádzajú na rôznych miestach obce. V niektorých ešte v 60. rokoch 20. storočia bývali ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Na lišovskom cintoríne nájdete unikátne náhrobné kamene od domácich majstrov kamenárov z 19. storočia. Je ich asi 30 a vidieť na nich, že ich tvorcovia boli ozajstní majstri kamenári. Ďalšou zaujímavosťou je evanjelický kostol zo 16. storočia s prastarou krstiteľnicou s nápisom v gótštine.

Prečítajte si tiež: Lišov láka aj cudzincov. Chodia sa tam učiť Čítajte 

"V strede obce stojí pomník padlým sovietskym vojakom v druhej svetovej vojne, ktorý bol postavený vo februári 1945 vôbec ako prvý vo vtedajšom Československu," priblížila starostka. V obci je tiež mineralizovaný prameň na tzv. Hbole, ktorý v zime nezamŕza a gazdinky v ňom dodnes perú šatstvo.

V dedine sú aj desiatky vínnych chyžiek s vyhĺbenými pivnicami. Podľa tradície ich hĺbili pukanskí alebo štiavnickí baníci. Lišov má osem mostov a je tak obcou s najväčším počtom premostení v Honte.

SkryťVypnúť reklamu

Je tam tiež poľovnícky dom a Lišovská tradičná izba s pôvodnými krojmi. Nad obcou sa každoročne konajú Majstrovstvá Slovenska v motokrose a vybudovaná je tam tiež cyklotrasa, ktorá vedie z Dudiniec cez Lišov do Tesárskej rokliny.

Liptákova stodola

Azda najväčšou atrakciou Lišova je v súčasnosti Stodola výtvarníka Fera Liptáka. Na vernisáže a výstavy, ktoré sa tam v lete konajú, prichádzajú do obce stovky milovníkov nevšedného umenia. Stodola je však aj v čase neprítomnosti maliara vyhľadávaným miestom návštev, a to pre svoju originalitu či jedinečnú atmosféru.

Lipták si dedinu podľa starostky hneď po svojom príchode pred desiatimi rokmi zamiloval. Ešte v roku 2008 zorganizoval v stáročných, tzv. tureckých pivniciach asi 500 metrov od centra dediny prvú výstavu svojich diel.

Neskôr kúpil chalupu v strede obce a v stodole, ktorá bola jej súčasťou, vytvoril galériu, ktorá nemá v regióne obdobu. V pravidelne nepravidelných intervaloch tam organizuje výstavy svojich priateľov - umelcov a schádzajú sa tam
viaceré známe mená.

"Takmer každý rok tam návštevníci môžu vidieť režiséra Martina Šulíka, spisovateľa Dušana Dušeka, ale boli tam aj herci Teatra Tatra, Marián Labuda či výtvarník Juraj Čutek," vymenúva starostka.

Stodola však nepriťahuje pozornosť návštevníkov len pre vystavované diela či známych umelcov, ale aj pre svoju jedinečnú atmosféru. "Má akéhosi genia loci, ktorý tam cítiť z každého kúta, každej hrady či kameňa," zdôrazňuje starostka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 364
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 506
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 294
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 339
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 944
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 495
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu