KOVÁČOVÁ. Náučný chodník v Kováčovej oficiálne otvorili. Chodník s názvom Duby v Kováčovej sa nachádza v okrajovej časti, v chatovej oblasti, ktorá je z centra vzdialená asi 1,2 kilometra. Lesná cestička k starým stromov je dlhá 320 metrov, čím je vhodná pre všetky vekové kategórie a sprístupňuje dva chránené jedince duba letného s vekom viac ako 200 rokov a obvodom kmeňa asi 450 centimetrov.
Návštevníci by nemali zablúdiť. Smerovníky a informačné tabule ich budú navigovať z centra obce až k začiatku náučného chodníka, na ktorý ich upozorní drevený prístrešok s informačnou tabuľou.
„V roku 2015 si dala obec vypracovať projekt náučného chodníka, aby sa chránené duby dostali do povedomia ľudí. V 2017 sa nám to podarilo vďaka finančnej podpore od Slovenskej agentúry životného prostredia vo výške viac ako 4-tisíc eur a ďalších asi 600 eur zafinancovala obec z vlastného rozpočtu,“ vysvetlil starosta obce Kováčová Ján Izrael.
Vyhlásené boli tri chránené duby
„Na začiatku boli za chránené stromy v Kováčovej vyhlásené až tri duby. Dva jedince duba letného a jeden dub zimný, ktorý mal už vtedy zhoršený zdravotný stav,“ vysvetľuje Miroslav Jarný krajinný inžinier Správy CHKO Poľana s tým, že po odumretom dube zimnom sa zachovalo už len jeho drevo zarastené v trnkách.
„Chránené stromy sú extrémne staré a sú obrovských rozmerov, preto sú nie vždy v ideálnom zdravotnom stave. Duby sa môžu dožiť až 800 rokov, preto sa o ne musíme starať a zachovať ich aj pre ďalšie generácie,“ dodal.
Na chránených stromoch, chránený živočích
Druhou významnou zastávkou náučného chodníka je torzo duba porasteného brečtanom, vždyzelenou lianou. V tesnej blízkosti torza vyrastá mladý dub, čo je ďalším príklad výmeny generácií.
Na odumretom strome sú viditeľné oválne otvory zriedkavého živočícha fuzáča veľkého, ktorý bol u nás v minulosti hojne rozšírený, dnes je považovaný za vzácny chránený druh, ktorého výskyt v týchto miestach nebol už dlhšie zaznamenaný.
„Najbližšie evidujeme výskyt tohto druhu v národnej prírodnej rezervácii Boky, ktorá sa nachádza medzi Budčou a Hronskou Dúbravou a tiež cez ňu vedie náučný chodník,“ spomenul Jarný.

Na vytvorení náučného chodníka Duby v Kováčovej sa podieľala Štátna ochrana prírody Správa CHKO – BR Poľana. Urbárska spoločnosť Kováčová prenajala pozemky na náučný chodník obci za symbolické jedno euro. Pri čistení a úpravách prostredia poskytli pomocnú ruku aj tunajší občania a poslanci. Slávnostného otvorenia sa tiež zúčastnili deti z miestnej základnej školy, ktoré mali v spolupráci s Národným lesníckym centrom zo Zvolena pripravenú lesnú pedagogiku.