ZVOLENSKÁ SLATINA. O desaťročia opustený a zanedbaný židovský cintorín vo Zvolenskej Slatine sa už dlhší čas starajú miestni skauti. Pomáha im aj obec.
„S myšlienkou jeho záchrany prišla naša členka. Od roku 2006 sme si ho zobrali na starosť,“ hovorí vedúci miestnych skautov Martin Cerovský s tým, že s ním mali na začiatku veľa roboty.
Museli odstrániť náletové dreviny, ktoré ukrývali posledné spomienky na židovské rodiny žijúce vo Zvolenskej Slatine. Odstránili divokú skládku. Priestor vyčistili od smetí, ktoré sa tu za desiatky rokov nakopili.
O cintorín neďaleko križovatky tamojších ciest v časti Boroviny sa dlhé roky nikto nestaral. Padol za obeť vandalom a zlodejom. Zmizlo viacero náhrobných dosiek a z múru, ktorý stál naokolo, ostalo len torzo. Ukradnuté kamene vykrádači použili na stavbu domov. Kamenný múr už skauti zrekonštruovali.
Podporili ich nadácie
Pred časom pomohli skautom dotácie od dvoch nadácií. „Vysadili sme za ne lipovú aleju, odstránili náletové kroviny a osadili informačnú tabuľu. Z ďalšieho príspevku sme vyrobili sedačky z gambiónov, naplnili sme ich skalami a na vrch položili drevené dosky,“ približuje vedúci skautov. Z dotácií vybudovali aj novú kamennú podlahu vo vstupnej bráne a zhotovili konštrukčný plán na obnovu jej strechy.
S kosením im pomáha obec. V rámci aktivačných prác im priestory skosia dva- trikrát ročne, aby predišli rozširovaniu náletových drevín.

Zabudnutí susedia
Pred desaťročiami žilo vo Zvolenskej Slatine 13 židov. V súčasnosti žiaden. Takmer sa zabudlo na rodiny Róthovcov, Kellermanovcov, Wiemanovcov, Reisovcov, Schlesingerovcov a Haupstovcov, aj na cintorín, ktorý je poslednou spomienkou na ich osudy.
„V rekonštrukcii cintorína chceme pokračovať. Byť skautom je však o dobrovoľníctve, nie je to platená práca a berie veľa času. Máme rozbehnutých niekoľko projektov naraz a skautov zo Zvolenskej Slatiny je len 50,“ vysvetľuje Cerovský.
„Zatiaľ ho budeme udržiavať aspoň v takejto podobe,“ dodáva. „Umiestnili sme naň aj misku s kamienkami, pretože židia nezapaľujú za nebožtíkmi sviečku, spomínajú položením kamienka na hrob,“ pripomína.