ZVOLEN. Motýle okrem toho, že mnohí ich považujú za pekné živočíchy, majú veľký význam pre terestrické ekosystémy. Mohlo by sa zdať, že vedú nudný život obmedzený len na poletovanie po lúkach a hľadanie nektáru či partnerov. Táto skupina živočíchov však ukrýva veľa zaujímavostí, o ktorých mnohí ľudia ani netušia.
V juniorskej vedeckej kaviarni sa jej návštevníci dozvedia napríklad aj to, či existujú mäsožravé húsenice, alebo či motýle žijú aj vo vode. Môžeme sa s nimi stretnúť v zime? Dokážu všetky motýle lietať? Odpovede na tieto otázky by museli hľadať v rôznych odborných publikáciách. Nemusia, Lenka Sarvašová odpovede pozná.
„Sarvašová je študentkou 4. ročníka doktorandského štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene,“ ozrejmuje Katarína Sládeková z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.
„Každý deň ju môžeme nájsť v našom ústave, ktorý je jej školiacim pracoviskom. Dokončuje svoju záverečnú prácu, v ktorej sa venuje práve motýľom,“ vysvetľuje.
Počas doktorandského štúdia absolvovala aj trojmesačný študijný pobyt na univerzite v španielskej Cordobe.
Program podujatia pozostáva okrem prezentácie aj z diskusie. Bude sa konať v priestoroch Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene 15. mája od 8.00 do 9.40 h pod názvom Motýle známe neznáme.
Organizátorom sú zvolenské inštitúcie: Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, Gymnázium Ľ. Štúra a Lesnícka sekcia pri Slovenskej spoločnosti pre poľnohospodárske, lesnícke, potravinárske a veterinárske vedy pri SAV v Bratislave.
Autor: ROS