ZVOLEN. V meste sa bude tento rok kosiť menej, dôvodom sú včely. Ich výskyt vo svete rapídne klesá, pretože prichádzajú o prirodzené prostredie.
Môže za to napríklad používanie pesticídov, stále väčšie plochy s rovnakými poľnohospodárskymi plodinami aj intenzívne kosenie, ktoré je pre hmyz devastačné. Nie všetok hmyz sa dokáže rýchlo kosačke vyhnúť a ten, čo to stihne, prichádza častým odstraňovaním kvetov o zdroj potravy.
Bez včiel neprežijeme
Kým u nás je včela vnímaná ako tá, vďaka ktorej máme med, vo svete sa skôr cení ich schopnosť opeľovať.
„Je najdôležitejším opeľovačom kultúrnych aj divo rastúcich rastlín. Bez nej by v Európe za krátku dobu vyhynulo pravdepodobne až 20-tisíc rastlinných druhov,“ vysvetľuje včelárka Petra Ježeková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
„Poklesla by biodiverzita a narušil by sa ekosystém potravového reťazca. Tým by bola vážne ohrozená aj existencia človeka,“ pripomína.

Včely opeľujú 86 percent rastlinných druhov na Zemi, v Európe je to približne 76 percent celej produkcie potravín. Väčšinu ovocia, zeleniny a orechov, vrátane paradajok, slnečnice, uhoriek, cibule, kapusty, mandlí či citrusových plodov, opeľujú včely. Závislé sú od nich výnosy kávy, sójových bôbov a bavlny.
„Keby včely neboli, zostalo by nám malé spektrum toho, čo môžeme jesť. Existujú analýzy, že v prípade ich vyhynutia by z dnešnej populácie prežilo zhruba len 30 percent ľudí,“ dodáva Ježeková.
Možno paradoxne, ale v súčasnosti práve mestské prostredie vyhovuje včelám podľa nej viac ako to, ktoré je za jeho hranicou.