ZVOLEN. Vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien sa v sobotu skončilo vo Zvolene vyhodnotenie 24. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero.
Najvyššie ocenenie Zlaté Štúrovo pero a Hlavnú cenu Nadácie Čisté slovo získal kolektív mladých tvorcov časopisu S3GA z Nitry za dlhodobo mimoriadne vysokú úroveň periodika. Medzi vysokoškolskými časopismi Zlaté Štúrovo pero dostal časopis Občas nečas z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za dlhodobo vysoký štandard a rozmanitosť tém i žánrov.
Víťazom súťaže v kategórii stredoškolských časopisov sa stal Ťahák z Gymnázia Vráble. Ďalšie pozície obsadili Gymoš z Bardejova, Celulla z Trenčína, Quo vadis z Košíc, Rozhľad z Považskej Bystrice, Stretnutia z Kežmarku a Br(e)pt zo Žiliny.
V kategórii novinárske príspevky stredoškolákov si Hlavnú cenu Literárneho fondu a cenu zastúpenia Európskej únie odnáša študentka súkromnej Akadémie LEAF Valentína Sedileková z Banskej Bystrice. Medzi vysokoškolákmi najvyššie ocenili Annamáriu Ondrejkovú z Masarykovej univerzity v Brne. V kategórii online magazínov získal prvú priečku magazín Gaudeo.sk z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Diskutovali aj s prezidentom
V rámci dvojdňového podujatia sa uskutočnili aj tradičné rozhovory o písanej žurnalistike, tlačové besedy s osobnosťami novinárskeho sveta a spoločenského života. Tento rok mladí novinári besedovali s prezidentom Andrejom Kiskom, poslancom Marekom Maďaričom. Diskutovali aj s poslancom Európskeho parlamentu Vladimírom Maňkom, ktorý pozval do Štrasburgu desať redaktorov zo stredoškolských časopisov. Zaujímavosťou je, že účastníkov vybrali žrebovaním z prítomných bez ohľadu na umiestnenie.
Za dlhodobú spoluprácu pri tvorbe stredoškolského časopisu cenou ministerstva školstva odmenili pedagógov Renátu Bočkayovú z Dolného Kubína, Oľgu Sobotkovú z Novej Bane a a Jarmilu Matelovú z Trnavy z Banskej Štiavnice.
Nadácia Slovenskej sporiteľne udelila ocenenia za ekonomické materiály siedmim časopisom. Ďalšie ceny udelili Mesto Zvolen, internetové kníhkupectvo Martinus a riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra. Významný finančný podiel na oceňovaní najlepších v každej kategórii má Literárny fond. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa na súťaži podieľalo po druhý raz a vybraných odmenilo študijnou cestou do Bruselu.
Viac ako 2600 budúcich novinárov
Od vzniku súťaže sa vo Zvolene vystriedalo viac ako 2600 súťažiacich študentov. Záverečné dvojdňové vyhodnotenie sa uskutočňuje na pôde Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene, ktorá je jedným z hlavných organizátorov súťaže. Zámerom podujatia je predovšetkým výmena skúseností medzi mladými ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o žurnalistiku. Aj vďaka Štúrovmu peru našli mnohí súťažiaci uplatnenie v mediálnom prostredí a iných významných oblastiach spoločenského života.
Hlavnými vyhlasovateľmi podujatia sú Nadácia Slovenskej sporiteľne, Televízia Markíza a Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojho zariadenia Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Na súťaži participujú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Literárny fond, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Mesto Zvolen, Internetové kníhkupectvo martinus.sk, Tlačová agentúra SR, Nadácia Čisté slovo, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Personálny úrad Ozbrojených síl SR a Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen.