DETVA. Čaru heligónky prepadol už ako mladý chlapec. Hrá na nej od dvanástich rokov a dnes okrem naťahovania mechov a predvádzania jej hlasov vo folklórnej skupine v Detve heligónky opravuje či vyrába „fungl nové“. Juraj Krahulec žijúci v Kokave nad Rimavicou si zhotovuje všetky komponenty do hudobného nástroja sám. Kupuje len to, čo si nevie vytvoriť v domácich podmienkach.
„S opravovaním heligóniek som začal najprv popri zamestnaní, dnes ich už vyrábam a opravujem ako živnostník. Roboty je dosť a zákazky mi prichádzajú zo všetkých kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Jednu som vyrobil aj do Dublinu v Írsku,“ hovorí skúsený výrobca.
Inšpiroval ho majster z Oravy
„Išiel som si na Oravu nechať opraviť heligónku k majstrovi Ladislavovi Durajovi zo Žaškova a tam má celá táto práca oslovila. On mi ukázal cestu našimi spoločnými debatami a objasnil mi, že čím robí človek prácu poctivejšie, tým je výsledný efekt lepší a ľudia sú spokojnejší. Stal sa mi vzorom,“ spomína na svoje začiatky.
Najvzácnejší kúsok, ktorý v rukách držal, bol Hlaváček z roku 1888 z Košíc, ktorý repasoval, či skôr reštauroval. Bol to pre neho taký vážny nástroj, kde sa nepatrilo robiť veľké zásahy, preto zachoval aj niektoré chyby, ktoré nástroj mal.
Zhotoviť novú dokáže za polroka
Vyrobiť heligónku dokáže za polroka. Pri práci mu pomáha manželka Stela či jeho otec, ktorý vo svojom voľnom čase priúča mladých muzikantov hre na heligónke. „Aj mňa na nej naučil hrať otec. Najprv som bol členom tunajšieho detského súboru, v súčasnosti pôsobím ako muzikant v súbore Kmotry a kmotrovia z Detvy,“ spomína.
O nástroj sa treba dobre starať, aby sa nekazil. „Najčastejšie sa na heligónke poškodzuje to, čo sa najviac používa. Mech, ktorý čerpá vzduch, sa môže opotrebovať alebo začne fučať. Ak sa s ním nešetrne zaobchádza, zvykne sa prelomiť. Poruchové sú tiež tesnenia, klapky, pružiny či hlasy, ktoré treba občas naladiť,“ vysvetľuje.
Veľa mladých chlapcov chce byť podľa neho odborníkmi v oprave, ale uniká im podstata, pretože oni si komponenty nevyrábajú, len si všetko skladajú z kúpených. Má aj vzorkovník, podľa toho si môžu záujemcovia o nový nástroj vybrať.
Hrá v skupine v Detve
Svoje umenie predvádza Juraj Krahulec aj v skupine Kmotry a kmotrovia z Detvy, ktorá vznikla z bývalých aktívnych muzikantov, spevákov či tanečníkov. Po odchode z okolitých súborov sa im zacnelo po javisku a odozve divákov, a preto si založili folklórne zoskupenie, ktoré nechýba ani na všakovakých väčších ľudových festivaloch či dňoch obcí. Chodia hrať, spievať a tancovať aj za hranice Slovenska.
„Kmotry a kmotrovia z Detvy je zoskupenie folkloristov za sprievodu heligóniek. V júni chystáme v Detve program k nášmu 10. výročiu, kde bude dostupné aj naše CD s názvom Piesne časom utkané,“ dodáva Krahulec.