KRUPINA. V krupinskom múzeu A. Sládkoviča nadväzujú na netradičnú tému o víne. Vlani v novembri dali návštevníkom prvý raz možnosť dozvedieť sa niečo viac o vinohradoch na území regiónu Hont. Výstava s jednoduchým názvom Vinič a víno vzbudila nečakaný záujem, a tak múzeum v projekte pokračuje.
V pivnici, ktorá sa nachádza priamo pod múzeom, sa chystá 14. apríla o 15. h teoretický výklad k téme spolu s prezentáciou rodinného vinárstva a koštovkou vína rodiny Strelcovej. Pestovaniu viniča sa dnes z rodiny najviac venuje lekár Jozef Strelec.
Korene hontianskeho vinohradníctva siahajú do stredoveku, keď sa darilo aj kláštorom. Dokazujú to historické pramene. „Najstaršia písomná zmienka o vinohradoch na území Hontu je z roku 1135 a nachádza sa v zakladajúcej listine Bela II. pre kláštor v Bzovíku,“ objasnila pracovníčka múzea Janka Melichová.
Vtedy podľa nej medzi najpestovanejšie odrody patrila Krupinská strieborčina. O nej písal aj Matej Bel. „Medzi ďalšie patrili odrody Kozie cecky, Volovo oko a Baraní chvost,“ dodáva Melichová.
Vinohradníctvo ovplyvnilo aj ráz krajiny. Vznikali terasy viníc, ale i pivnice sekané do tufu. Nechýbali ani vinohradnícke domčeky. Nazývali ich chyžky, hajloky, borházi či búdy.
Okrem zachovaných fotografií historických i súčasných mohli návštevníci výstavy v krupinskom múzeu obdivovať aj archívne dokumenty. Takým bola kniha kopáčov, zoznam majiteľov viníc z 18. storočia. „Vystavené boli mlynčeky, preše, cedníky, mažiar a iné zaujímavé predmety, ktoré sa používali k spracovaniu hrozna,“ približuje.
Autor: Jozef Golian