Tomáš Kršňák & Michal Očovan. Aj vďaka nim je Zvolen kultúrnejší

Viac ako tri roky sme pracovali na tom, aby sme Zvolen vrátili aspoň na klubovú mapu Slovenska, hovorí mladý promotér Tomáš Kršnák.

(Zľava) Tomáš Kršňák a Michal Očovan s kamarátom Jurajom Oravcom.(Zľava) Tomáš Kršňák a Michal Očovan s kamarátom Jurajom Oravcom. (Zdroj: TK)

Dlhý, široký a bystrozraký, čo je názov vášho občianskeho združenia, už od začiatku roka vypĺňa kalendár zvolenských podujatí, každý mesiac je to niekoľko akcií. Bol to napríklad spomienkový večer na Mariána Vargu, premietali ste film Baba z ľadu, po krátkom čase sa do Zvolena vrátili Živé kvety, ktoré posledne koncertovali na Víkende atraktívneho divadla. V apríli chystáte Whiskyho cestovateľské kino, ktorý tiež nebude vo Zvolene prvý raz. Nemáte núdzu o návštevníkov pri takzvaných „opakovačkách“?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Víkend atraktívneho divadla nemôže byť jediným miestom, kde sa v rámci tohto priestoru objaví alternatívna alebo iná ako komerčná kultúra. Jeden štvordňový festival, aj keď s 30-ročnou tradíciou, je strašne málo na to, aby naplnil kultúrnu ponuku pre 42-tisícové mesto. Počet obyvateľov stále klesá, čo pravdepodobne signalizuje komplikácie hneď v niekoľkých oblastiach, nielen v kultúre.

Tých podujatí je však viac, za posledné tri roky sa nám podarilo len v samotnom Zvolene zorganizovať viac ako 70 podujatí. Všetko sme pripravovali vo voľnom čase a realizácia veľakrát zahrňovala víkendy. Čo neberte ako sťažovanie, skôr poznámku, že to nie je naša primárna profesia, ktorá by nás živila. Pri poslednej otázke by som si trochu pomohol poslednou štatistikou z roku 2017, kde sa nám na 22 podujatí podarilo dokopy prilákať viac ako 7200 návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo chystáte najbližšie?

- Najbližšie to bude 15. marca Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša s rozhlasovou improvizačnou hrou Rádio Život, kde sa na hrane vážnej drámy a života herci i majster zvuku pokúšajú kreatívne experimentovať na poli humoru, nejasnej zábavy i závažnosti súčasných spoločenských situácií. Po nich príde do Zvolena 28. marca skvelá kapela Talent Transport s novým albumom Napospas. V apríli to zas budú koncerty Veca a Škrupa spolu so živou kapelou, koncert pre milovníkov tvrdšej hudby kapely ČAD, koncom apríla koncert zo súdku elektronického pesničkárstva Dana a Shiny z Longital.

V máji prichádzate s novinkou, je ňou dvojdňový džezový festival. Čo ponúkne? Chcete z neho urobiť tradíciu?

- Teší ma, že festival tohto typu vo Zvolene vzniká. Verím, že si nájde pevné miesto a založíme možno podobne tradičný festival, akým je dnes 30-ročný Víkend atraktívneho divadla. Jednou z hviezd festivalu bude určite bulharská speváčka Ruth Koleva, ktorá vyhrala cenu Best Female Vocalist na Jazz Ain’t Jazz Awards v Japonsku. Z ameriky príde legendárny trubkár Laco Deczi, ktorý v marci oslávi 80 rokov. Je to až neuveriteľné, akou energiou na pódiu aj mimo neho tento chlap disponuje. Privezie so sebou aj kompletnú kapelu Celula New York a verím, že tie jeho narodeniny spolu s návštevníkmi poriadne oslávime.

SkryťVypnúť reklamu

Na festivale sa tiež predstaví nový projekt Petra Lipu ml. kapela The Grand Buffet, ktorá spája elektroniku, soul, hip-hop a funk do fascinujúceho hudobného konceptu. So svojím skoro big bandom sa predstaví aj Lubo Šamo, ktorého Lubo Šamo Project snúbi jazz so súčasnými trendmi populárnej hudby, rocku či world music. Príde aj spevák, ktorý ako prvý na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu, teda Peter Lipa s kapelou. Potvrdená je aj kapela Lukáš Oravec Quartet, z ktorej sú všetci zároveň členmi českého Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.

Posledným koncertným účinkujúcim je trio Szabó, Turcerová, Fiala s hudbou, ktorá obsahuje interpretácie ich autorských kompozícií, ale aj diela súčasných skladateľov, či menej známych jazzových štandardov. Hudobnú zložku budú dopĺňať aj diskusie s účinkujúcim či premietania.

Nie je to len džez, s ktorým tento rok prichádzate ako s novinkou. Vo vašej dramaturgii je aj sólové divadelné predstavenie popredného bratislavského Divadla L+S so Skazou Titaniku. Plánujete viac predstavení takýchto renomovaných divadiel? Máte ambíciu zaplniť priestor, ktorý vznikol po ukončení festivalu To najlepšie zo slovenského divadla vo Zvolene?

- Tieto mená určite uvádzať budeme, ich silnú pozíciu však chceme využiť na propagáciu a upriamenie pozornosti hlavne na ostatný program a aktivity, ktoré v rámci projektov ako Kulturák a iné pripravujeme. Je pravda, že rôzne agentúry už počas roka podobné predstavenia organizujú, ich cieľ je však pravdepodobne iný ako vytvárať pozitívny vzťah ku kultúre ako takej a budovať kultúrnu komunitu a imidž mesta. Z dlhodobého hľadiska pravdepodobne nemajú hlbší koncepčný význam pre obyvateľov tohto mesta.

Mrzí ma, že Jožo Poliak, ktorý v minulosti spoluorganizoval aj festival Víkend atraktívneho divadla, upustil od festivalu To najlepšie zo slovenského divadla, rozprávali sme sa o tom a jeho rozhodnutie venovať väčšiu pozornosť iným aktivitám plne chápem. Realizácia takýchto projektov je náročná na čas, chce celého človeka a silný tím ľudí zapálených pre vec. Ale všetko má svoj začiatok aj koniec.

Vaša dramaturgia je naozaj multižánrová, na čo všetko sa môžeme do konca roka ešte tešiť?

- Máme stanovených niekoľko podmienok, ktorých sa pri tvorení dramaturgie držíme. Nedá sa to robiť len pocitovo, alebo s nutnosťou odškrtnúť si povinné jazdy. Máme jasnú koncepciu a predstavu, ako by jeden z prvkov mestskej kultúry mal vyzerať. Chceme žiť v kultúrnom priestore. Nemyslíme si, že to pravidelné koncerty a divadelné predstavenia všetko zariadia, ale je to cesta.

Zvolen si zaslúži väčšiu pozornosť v tejto oblasti a namiesto šomrania sme sa pustili do práce. Do konca roka pripravujeme viac ako desať koncertov, niekoľko divadelných predstavení, rôzne diskusie či autorské čítania a dva väčšie festivaly. Jedným z nich je 30. ročník Víkendu atraktívneho divadla.

Zdá sa, že ste si tak trochu privlastnili dom kultúry železničiarov, kde organizujete prevažnú časť vašich podujatí, a oficiálne ho na pozvánkach uvádzate slangovo kulturák. Vyhovuje vám ako domovská scéna?

- Dom kultúry je aktuálne jediným priestorom v meste, v ktorom je možné na slušnej úrovni realizovať rôzne kultúrne podujatia ako koncerty, divadelné predstavenia, premietania, autorské čítania a diskusie či festivaly. Treba poďakovať najmä Železniciam SR, pretože iné zariadenie podobného typu inde neprevádzkujú. Je to smutné, ale v podstate ani nemáme inú možnosť. Mesto totiž disponuje len dvomi priestormi, ktoré občasne dokážeme využiť, ale aj to len na určitý typ akcií.

Pozeráme sa aj po vlastných priestoroch, kde by sme mohli zriadiť klub, v ktorom by sa konali divadelné predstavenia či koncerty, ale je to zatiaľ na dlhé lakte. Snažili sme sa aj o obnovenie funkcie kina Živena či o založenie väčšieho kultúrno-spoločenského centra v nevyužitých Hlbinách. Viac ako tri roky sme pracovali na tom, aby sme Zvolen vrátili aspoň na klubovú mapu Slovenska. Je bežné, že mestá veľkosti ako Zvolen majú na svojom území niekoľko fungujúcich kultúrnych priestorov, nezávislých hudobných klubov či menších alternatívnych divadiel s autorskou tvorbou, alebo aspoň jedno kultúrne centrum, ktorého zriaďovateľom nie je mesto.

Prečítajte si tiež: Michal Ďuriš: Popularita je dvojsečná zbraň Čítajte 

Zo vstupného vaše projekty určite nepokryjete, je ťažké nájsť dnes podporu pre kultúru?

- Veľmi ťažké, ale máme, našťastie, veľa priateľov, spriaznených umelcov či partnerov aj z podnikateľského prostredia Zvolena, bez ktorých by to nešlo. Tento rok navyše prvýkrát realizujeme podujatia s celoročnou dotáciou od Fondu na podporu umenia. Neustále sa snažíme hľadať a nadväzovať dlhodobé partnerstvá, píšeme projekty, oslovujeme podporovateľov aj z inej ako diváckej oblasti. Kultúra stojí peniaze, ale nekultúrnosť ešte viac.

Je dôležité si uvedomiť, že sú oblasti umenia, ktoré sa neuživia samé, hoci sú kvalitné, potrebné a ich umelecká hodnota je nesporná. Ak ich teda chceme mať, je nutné ich podporovať. Pre mnohých je však ťažko pochopiteľné, že ich výstupom nie je materiálny zisk, ale to, že vďaka nim môžeme byť ľuďmi. Je to o hodnotovom nastavení.

Sú situácie v živote, ktoré nás nútia sa zastaviť a premýšľať, či niečo zmeniť, či je vlastne to, ako fungujeme, v poriadku. Konfrontácia je dôležitá súčasť života. Nech však tie situácie radšej nastávajú po divadelných predstaveniach a koncertoch s posolstvom, so silnými témami, ako po vraždách novinárov. Je predsa lepšie a jednoduchšie zlým veciam predchádzať, poučiť sa z minulosti, ako riešiť problémy, keď nastanú.

Podujatia

Súvisiace témy: Juraj Široký
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 972
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 640
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 087
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 093
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 870
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 005
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 431
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 017
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 888
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 39 737
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 040
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 017
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 888
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 39 737
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 040
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu