KRUPINA. Krátko pred piatou hodinou sa začali zbiehať ľudia na Svätotrojičnom námestí v Krupine, aby svojou prítomnosťou vyjadrili nesúhlas s momentálnou situáciou na Slovensku. Aj keď bolo počasie sychravé, ľudí to neodradilo.
Celá iniciatíva s názvom Postavme sa za slušné Slovensko sa v Krupine niesla v pokojnom duchu. Po krátkom úvode a oznámení programu zhromaždenia organizátori vyzvali zúčastnených k vyjadreniu úcty a spomienky za zavraždeným novinárom a jeho snúbenicou zapálením sviečky počas modlitby miestneho farára.
V Krupine sa zišlo zhruba 300 ľudí rôzneho veku. Mamičky s deťmi, dospelí či staršie ročníky prišli svojím potleskom vyjadriť súhlas s rečníkmi. Vystúpili zástupcovia učiteľov, študentov, rovnako organizátori so svojou pripravenou rečou a na konci bol prečítaný list od Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného investigatívneho novinára, ktorý mal podnietiť občanov, aby sa nebáli vyjadriť svoj nesúhlas s momentálnou situáciou v krajine.
„Cítili sme záujem od ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud našej krajiny, a chceli sme sa nejakým spôsobom pripojiť k celej tej iniciatíve, ktorá prebieha naprieč celým Slovenskom,“ hovorí jeden z organizátorov podujatia Pavel Vician.

Dodáva, že na ich podnet vystúpil aj Jozef Lutter, ktorý mal rečniť na zhromaždení v Bratislave, ale keďže pochádza z tohto okresu, rozhodol sa uprednostniť krupinské zhromaždenie.
Svojou zaujímavou rečou upútal pozornosť zhromaždených, ktorí hlasno tlieskali. Jozef Lutter 23 rokov pracoval ako policajný vyšetrovateľ, neskôr bol ustanovený zástupcom riaditeľa odboru boja proti korupcii v Bratislave. Od roku 2012, keď vznikla NAKA, bola zriadená aj jednotka finančnej polície zaoberajúca prevažne daňovými podvodmi, kde zastával tiež funkciu zástupcu riaditeľa.
„Z polície som odchádzal k 1. októbru 2016 na vlastnú žiadosť,“ hovorí Lutter s tým, že od polície odchádzal s pocitom smútku a hnusu z politického zneužívania polície súčasným vedením.
Po ukončení zhromaždenia sa všetci zúčastnení v pokoji rozišli. So sebou si mohli odniesť odznak, ktorý má vyjadriť nesúhlas s momentálnou situáciou, ale zároveň je aj spomienkou za zavraždenými.