DETVA. Piesne a autorské inštrumentálne hudobné úpravy z regiónu Podpoľanie a Hont. Účinkujú členovia Temperament Cimbal Orchestra, ľudové hudby Javorinka z Pliešovciec, Čardáš z Hrušova, detský folklórny súbor Stožkárik a žiaci a učitelia zo Základnej umeleckej školy v Stožku.
Výsledkom je ojedinelé dielo, v ktorom sa stretávajú viaceré generácie umelcov. Aj preto nesie album názov Z pokolenia na pokolenie.

„Vzťah, ktorý pretrváva medzi jednotlivými členmi týchto kapiel, je neobyčajne ľudský a nadštandardný,“ hovorí známy podpoliansky muzikant Michal Budinský, autor projektu a riaditeľ „zušky“ v Stožku.
„Práve dobrý osobný vzťah medzi učiteľom a žiakom je dnes vzácnosťou, ktorá sa hocikde nevidí. Kooperácia na projekte však zachytáva aj ďalší dôležitý faktor, ktorým je odovzdávanie skúseností a zručností z generácie na generáciu,“ dodáva.
Jeden veľký orchester
Budinský je presvedčený, že nahraním albumu osloví ľudová hudba hlavne mladú generáciu a inšpiruje ju k novým umeleckým možnostiam v ľudovej kultúre.
Unikátom nového CD je fakt, že z hudobného sprievodu všetkých troch formácií vzniklo jedno ucelené zoskupenie. Vzniknutý orchester hrá pod taktovkou všetkých troch primášov ľudových hudieb.
„Muzikanti na albume nielen hrajú, ale aj spievajú. Výsledkom je pestrý kolorit piesní a skladieb,“ prezrádza Budinský.
Zdôrazňuje, že dramaturgia projektu neskĺzla do žiadneho umeleckého gýča, pretože ju citlivo posudzoval garant projektu Igor Gašpar aj ostatní interpreti.
Výberu piesní, príprave hudobného materiálu a hudobných úprav sa ujali hudobní odborníci Michal Budinský, Monika Holíková, Michal Oťapka a Rinaldo Oláh.
CD s 35 účinkujúcimi je na svete a jeho autori ho slávnostne predstavia na rovnomennom koncerte Z pokolenia na pokolenie, ktorý bude v piatok 16. februára o 18. h v Kultúrnom centre A. Sládkoviča v Detve.
