KRUPINA. Hrobke na krupinskom cintoríne skúsení banskoštiavnickí umeleckí remeselníci postupne prinavracajú jej pôvodný vzhľad. Za uplynulé tri roky prešla viditeľnou zmenou; obnovili rímsy, reliéfy, nadstavec pod kupolou nazývaný tambur či štíty na všetkých štyroch svetových stranách. Na medenú kupolu s vežičkou inštalovali repliku kríža, pretože pôvodný ešte pred dvoma rokmi ukradli.
S obnovou sú spojené aj záchranné práce, pretože národnej kultúrnej pamiatke hrozilo zrútenie. Pre záchranu hrobky sa podujalo mesto, ktoré do nej doteraz investovalo takmer 30-tisíc eur. Vrátane verejnej zbierky okolo 3-tisíc eur. Ďalších 27-tisíc poskytlo Krupine ministerstvo kultúry.

„Vlani sme sa sústredili na sanáciu nadmernej vlhkosti, ktorá poškodzovala omietky a pamiatku tak degradovala,“ povedal krupinský historik Miroslav Lukáč. „Na pohľadovo exponovaných častiach fasády sa použili tehly z rozobratých plôch zo zadnej časti. Čiastočne chýbajúce lícové tehly sa doplnia novými. Pamiatku konzervujú odborníci a dotvárajú pôvodnými technologickými postupmi, aby sa zachovali jej hodnotné historické prvky,“ doplnil.
Výnimočná stavba
Hrobka je svojou architektúrou, zachovalosťou niektorých umelecko-remeselných prvkov a históriou výnimočnou stavbou, v blízkom regióne nemá takmer žiadne paralely. „Patrí medzi najvýznamnejšie hrobky historických regiónov Hontianskej i Zvolenskej župy,“ ozrejmil Lukáč.

V renovácii historickej hrobky chce mesto pokračovať, tento rok žiada od rezortu kultúry 27 500 eur. „Plánujeme urobiť archívny výskum na zistenie možných kresieb alebo plánov, dokončiť klampiarske práce, obnovu fasády, tiež doplniť a opraviť klenáky, čo je stavebný kameň slúžiaci na vytvorenie klenbového oblúka, doplniť okenné a dverové výplne či zlepiť a nanovo osadiť tabuľu označujúcu hrobku, ktorá je rozbitá a uložená v našom múzeu,“ vyratúva.
„Čo všetko z toho sa nám podarí, závisí od finančných možností,“ dodal.
Bohato zdobená hrobka rodiny Ľudovíta Plachého je približne z druhej polovice 19. storočia. Zo šľachtickej rodiny Plachých, pôvodom zo Zemianskeho Vrbovka, vyšli traja krupinskí richtári.