ZVOLEN. Niekoľko hodín v teréne vo svojom rajóne. Na Slovensku ojedinelý projekt testoval Zvolen od októbra, teraz ho štartuje naostro.
„Sami musíme byť aktívni, naša práca nemôže byť len o tom, že sa budeme voziť na autách a prijímať telefonické podnety,“ povedal náčelník mestskej polície Juraj Chabada.
Mesto vytvorilo 29 rajónov, každý tvoria tri – štyri ulice. „Policajt musí poznať svoj rajón. Ľudí aj tamojších podnikateľov. Čo ich trápi, ako medzi sebou spolunažívajú. Či tam má vraky áut, čierne skládky odpadu. Aby dokázal problém lepšie riešiť,“ vysvetlila podstatu projektu primátorka Lenka Balkovičová.
„Policajti dostali na starosť spravidla lokalitu, v ktorej sami žijú. Snažíme sa tak docieliť osobnejší kontakt s jej obyvateľmi. Chceli by sme, aby samotní policajti časom dokonca sami zorganizovali stretnutia s obyvateľmi, aby sa im predstavili a informovali ich o svojej činnosti,“ dodal Chabada.

Mestská polícia zamestnáva aktuálne 40 ľudí, vrátane náčelníka. Hoci by si projekt žiadal viac strážcov poriadku, Chabada tvrdí, že ho zvládnu aj s približne 29 ľuďmi, ktorých majú na to k dispozícii.
„Pochopiteľne, policajti musia plniť aj množstvo iných úloh, hliadkovanie v ich lokalite bude preto časovo obmedzené. Vo svojich rajónoch budú tráviť najmenej dve hodiny týždenne. Ich aktivita bude podliehať kontrole. Zakaždým urobia úradný záznam o svojich zisteniach a stanovia lehoty na prípadné vyriešenie problémových situácií,“ opísal Chabada.
Jeden rajón, jedna tvár
Projekt má pomôcť rýchlejšie odstrániť čo najviac problémov, s ktorými sa doteraz na políciu Zvolenčania obracali. Za uplynulé dva roky sa podľa náčelníka zvýšil až trojnásobne počet telefonátov na mestskú políciu, vlani ich riešili 7200.
Najviac podnetov je na parkovanie v meste a zvlášť na najväčšom sídlisku Západ, tiež na verejný neporiadok a stúpa aj počet sťažností na občianske spolunažívanie.
„Chceme dosiahnuť, aby si policajti získali medzi ľuďmi rešpekt a aby sa ľudia na svojho policajta obracali s dôverou,“ okomentovala Balkovičová.
Obyvatelia budú presne vedieť, kto má na starosti ich ulicu. Na webovej stránke polície vytvorili sekciu Spoznajte svojho policajta, ktorá okrem kontaktu obsahuje aj fotografie policajtov a ich rozdelenie do jednotlivých rajónov.
Oznamy s kontaktom na „svojho“ policajta plánujú vyvesiť aj na vchodové dvere bytoviek.