DETVA. Oprášiť históriu tak trochu zabudnutých malých aj veľkých sklární v regióne je zámerom putovnej výstavy Variácie skla z Novohradu a Podpoľania; od Dolnej Bzovej, Divínskej Huty cez rozkvet sklárskej výroby v Málinci, Poltári, Zlatne, Katarínskej Hute i podpolianskych sklární vo Vígľašskej Hute, Detvianskej Hute, Hriňovej a hriňovskej časti Slanec.
V regiónoch dnešného Novohradu a Podpoľania od 17. storočia postupne fungovalo sedemnásť sklární, čo predstavovalo najväčšiu koncentráciu sklární na Slovensku. „Vznikali v podhorských oblastiach, mnohé z nich sú dnes osídlené len veľmi riedko,“ hovorí vedúca Podpolianskeho múzea Renata Babicová.
„Sklárne sa zakladali na panstvách vtedajších šľachtických rodov Balassovcov, Csákyovcov, Zichyovcov, Szentiványiovcov a Forgáčovcov. Neskôr ich budovali podnikatelia, ktorí si ich predtým od panstiev prenajímali,“ ozrejmuje.
Najväčší rozkvet zažívala sklárska výroba do roku 1914, keď nastali zmeny v technológii aj vo výtvarnom stvárnení sklárskych výrobkov. Sklo zdobili novými technikami a mnohé výrobky dosiahli vynikajúcu umeleckú aj remeselnú úroveň a získali svetové meno.
Po 1. svetovej vojne sklárska výroba na Podpoľaní zanikla a v Novohrade prešla do útlmu. Po 2. svetovej vojne sklárne znárodnili. Výroba pokračovala pod kuratelou štátu v Stredoslovenských sklárňach so sídlom v Poltári, ktorý zastrešoval výrobu aj v Katarínskej Hute, Málinci a Zlatne.
„Bola to doba zavádzania inovácií do výroby v podobe strojovej výroby a sklo sa vďaka postupnej automatizácii vyrábalo vo veľkých množstvách. Výroba v nich však po roku 2000 postupne končí, okrem Katarínskej Huty, ktorá ako jediná dodnes vyrába hlavne strojne vyrábané nápojové súpravy a ručne robené väčšie kusy skla,“ pripomína Babicová.
„Viac ako 250 rokov existencie sklární v Novohrade a Podpoľaní prinieslo mnoho pozitívnych momentov do dejín oboch regiónov; najlepšie o nich svedčia unikátne výrobky nachádzajúce sa v mnohých krajinách sveta,“ podotýka. Časť tejto odviatej, ale nadčasovej krásy sprístupňuje výstava, ktorú v Podpolianskom múzeu sprístupnia od 1. februára (s vernisážou o 16. h) do 29. marca.