ZVOLEN. Vo Zvolene už zakvitli snežienky. Jozef Lvomský ich v areáli svojej firmy našiel prvý raz. „Nikdy predtým tu snežienky nerástli. Teraz zakvitli napriek tomu, že je ešte len koniec januára,“ podotýka.
Pripomína, že snežienky ako prvý posol jari spravidla kvitnú na prelome februára a marca. Krajinár Správy CHKO Poľana Miroslav Jarný však hovorí, že nejde o nezvyčajný prírodný jav.
„Už som videl v meste na priedomí domov kvitnúť snežienky, ale ide o záhradný druh, nie náš pôvodný,“ reaguje.
„Ak po chladných dňoch príde oteplenie, na miestach, do ktorých sa opiera slnko, sa môžu začať prebúdzať. Ak už vyrastú, odolajú aj neskorším menším mrazom,“ vysvetľuje.
Cudzokrajné snežienky
Sú to cudzokrajné snežienky, ktoré sa v minulosti priviezli na náš trh na pestovanie na okrasné účely, pretože náš pôvodný druh prerieďovali masívne zbery najmä pred marcovým sviatkom žien.

„Majú trochu iný kvet, ale sú veľmi podobné našim,“ dodáva Jarný.
Naša snežienka (galanthus nivalis) rastie podľa neho najmä v lesných porastoch či na okraji lesov najmä vo vysokohorských polohách. „Keďže tam sa ešte drží sneh, určite ešte nekvitne,“ podotýka.
Nevyskytuje sa bežne, v okrese Zvolen dokonca nemajú zaznamenaný žiadny výskyt tejto snežienky. „Mali sme historický údaj, že rástla v blízkosti Zvolena. Lokalitu sme preskúmali, ale ani tam nie je,“ hovorí Jarný.
Tatiar aj Štiavnické vrchy
Na jednom mieste však rastie a dokonca už tiež kvitne. „Rastie na našom pracovisku, kvitla už minulý týždeň,“ prezrádza Jarný. Pracovisko CHKO Poľany sídli vo Zvolene.
„Bol som ešte malý chlapec, keď ju domov priniesli moji starí rodičia, ktorí boli lesníci. Dodnes prežíva. Z nej som vysadil aj na našom pracovisku a darí sa jej,“ priznáva.
V prírode rastie napríklad v Štiavnických vrchoch, bohato pokrytý snežienkami býva podľa Jarného aj kopec Tatiar medzi Pukancom a Novou Baňou.